Се градат три гасоводи со вкупна должина од 200 километри и вредност од 80 милиони евра – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Се градат три гасоводи со вкупна должина од 200 километри и вредност од 80 милиони евра

Во тек е изградбата на три гасоводни линии Штип – Неготино, Кавадарци – Прилеп – Битола и  Скопје – Тетово – Гостивар во вкупна должина од околу 200 километри, инвестиција вредна повеќе од 80 милиони евра.

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски вчера изјави дека на среднорочен план се планира и продолжување на овие краци. Објавен е и тендер за секундарна гасификација, односно за концесионер кој ќе ја направи секундарната гасификација.

„Има интерес од повеќе фирми и очекувам годнава да биде избран еден концесионер кој во наредните две години ќе ја изгради секундарната гасоводна мрежа“, изјави Груевски.

Би те интересирало и

Со поголема транспарентност до реформи во јавната администрација – порачуваат европските експерти

Да се направи стратешка рамка која ќе ги постави правилата за реформи на јавната администрација ...

Во Тетово одбележан денот на лицата со Даунов синдром

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром во Тетово се организираа спортски активности, ...