Се гради нова патарина на автопатот Евзони-Солун – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Се гради нова патарина на автопатот Евзони-Солун

Туристите од европските земји, кои преку граничниот премин Богородица се упатуваат кон плажите на Егејското море, на самиот влез во Грција многу скоро ќе се соочат со првата наплатна рампа за патарина.

Грчките градежници деновиве засилено работат на подготовка на наплатната рампа на автопатот Евзони-Солун, која се наоѓа во финална фаза. Таа е речиси целосно готова.

Наплатната рампа се наоѓа веднаш на влезот во Грција, поточно на околу два километра од преминот Евзони и барем засега ќе биде единствена на патот до Солун. Цената за автомобилите, кои се најбројни во екот на туристичката сезона, ќе се движи меѓу 2 и 2,5 евра. Патарината ќе биде дополнителен товар и за грчките граѓани кои секојдневно доаѓаат во Гевгелија.

Презмено од: Либертас

Би те интересирало и

Еколошка акција денеска во Кавадарци, ученици и еколози го собраа отпадот околу езерцето на висорамнината Витачево

Во рамки на акцијата, Ден на планетата земја кој годинава се одбележува под мотото „Да ...

ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека со наместен тендер ќе се набавуваат реагенси, СДСМ најавува подобри здравствени услуги

Опозицијата обвинува дека СДСМ има намера да ја централизира набавката за реагенси за сите лаборатории ...