Се’ за храна: Лесен рецепт за шпагети со ракчиња – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Се’ за храна: Лесен рецепт за шпагети со ракчиња

Гурмански рецепт кој мора да се проба! Вкусно и малку различно подготвени шпагети со ракчиња, и прекрасни како идеја за брза вечера и уживање со домашните.

Може да ве интересира: Морска пица со тиквички.

Состојки:

 • 400 гр шпагети
 • 450 гр ракчиња
 • 150 мл бело вино
 • 350 мл вода
 • 3-4 чешниња лук
 • сол по вкус
 • црн пипер по вкус
 • малку магдонос по потреба
 • маслиново масло по потреба.

Подготовка:

 1. Прво сварете ги шпагетите, како што е препорачано на пакувањето. Доколку сакате, погледнете како може да подготвите совршени шпагети.
 2. Лукчето исчистете го, измијте го и ситно исечкајте го.
 3. Во тава ставете малку маслиново масло да се загрее, па во него запржете го претходно припреното лукче. Доволно е да го пропржите само кратко, колку за да го ослободи мирисот, а да не потемни.
 4. Во тавата додајте ги и ракчињата, виното, водата, сол и црн пипер по вкус, па оставете ги да се динстаат додека да испари течноста.
 5. Додадете ги претходно сварените и исцедени шпагети и ситно сечканиот магдонос, па измешајте ги сите состојки.
 6. Декорирајте и сервирајте по желба со магдонос, а може да додадете и ситно исечкан, па малку запржен домат. На здравје!

Ви препорачуваме да прочитате: Запечени тестенини со туна и доматен сос.

Превземено од: sezahrana.mk

Би те интересирало и

Турски академик тври дека Ное пред потопот му се јавил на синот на мобилен

Тој тврди дека Ное арката ја изградил од челик и оти користел нуклеарна енергија како ...

Вреди 30 милиони долари, а вози стара кола и се грее на обична греалка

Откако со нејзиниот глас и хитовите „Smooth Operator“ и „Your Love is King“ ја освои ...