Се’ за храна: Моќната жалфија е лек за многу нешта – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Се’ за храна: Моќната жалфија е лек за многу нешта

Моќната жалфија е важен дел од секоја кујна. Може да се користи како добар зачин за јадења, а и за подготовка на чаеви кои го чуваат нашето здравје.

Жалфијата спаѓа во билки кои имаат широк распон на примена. Во кујната наоѓа голема примена како додаток во разни јадења, а чаевите и тинктурите кои се подготвуваат од неа претставуваат природен еликсир.

Терапијата со жалфија може да се применува од внатре и надворешно. Ако имате проблем со воспалени крајници или слузница на усната шуплина, како и во случаи кога е воспалено грлото, се припрема чај. Чајот во овие случаи се подготува така што се сврелува еден литар вода, со кој се потопува 1 лажица суви листови од жалфија. Ако подготвувате чај во шолја, земете 1 лажичка суви листови од жалфија и прелијте ја со вода која претходно сте ја сврелиле, а потоа оставете да врие 5 минути и на крај оставете да стои 10 минути поклопено и настрана од огнот. Од вака припремениот чај се пијат по 2 шолји на ден.

Најмалку 5 причини зошто да се одлучите за чај од жалфија:

  • помага при проблеми на органите за варење
  • смирува воспаленија на устата и грлото
  • ги прочистува синусите и помага за полесно искашлување на слузните секрети од дишните органи
  • го намалува шеќерот во крвта и ја подобрува функцијата на црниот дроб
  • намалува потење и враќа енергија.

Жалфијата е извонредно природно средство за борба против сите болести на органите за дишење, бидејќи го подобрува исфрлањето на слузот. Успешно помага во справување со грип, јаки настинки и температури, во кои случаи наместо во вода се вари во млеко и се консумира повеќе пати во денот, а по помали количини.

Ви препорачуваме да прочитате: Природни лекови кои помагаат при парадентоза.

Превземено од: sezahrana.mk

Би те интересирало и

10 години помладо за само 10 минути

Малата промена во шминкањето и облекувањето може да направи чуда за вашиот изглед. Единствено што ...

На Клиниката за пулмологија за една минута ќе се вадат тумори на дишното стебло

  Неколкумина специјалисти на Клиниката за пулмологија во Скопје ќе отстрануваат тумори од белите дробови ...