Се’ за храна: Не фрлајте ја кората од лимоните и бананите, еве како може да ја искористите

Лимонот и бананата се здрави и вкусни овошја, па нутриционистите препорачуваат да се често застапени во нашата исхрана. Обично е најдобро да ги консумираме во свежа состојба, но со нивна помош може да направиме и разни други нешта. На пример, дали сте знаеле дека може да ја искористите и кората од лимоните и бананите? Еве на кои начини!

Намалете ги брчките

Брчките можете да ги намалите така што ќе нанесете врз кожата од внатрешната страна на кората од бананата. Оставете ја да стои 10-тина минути, а потоа измијте го лицето со млака вода.

Нега за растенијата

Кората од бананата е одличен материјал за компост. Содржи доста хранливи состојки и ќе ја збогати земјата, па и вашите растенија ќе бидат поздрави и поубави. Можете да ја ставите директно или да ја оставите да се исуши, па да ја измелите и да ја додадете во земјата.

Смирувачко дејство врз иритираната кожа

Ако кожата ви е иритирана, независно дали тоа е поради инсект или имате некаков осип, нанесете од внатрешната страна на кората од бананата, најмалку два пати дневно.

Пилинг за тело од лимон и шеќер

Исечкајте ја ситно лимоновата кора (или изрендајте ја) и во неа додајте 1/2 шолја шеќер и маслиново масло, во количина која е доволна за да се формира паста. Кожата навлажнете ја со вода и измасирајте го телото со смесата, па истуширајте се. Наместо шеќер можете да ставите кафе, а со тоа ќе добиете антицелулитна паста.

Средство за белеење на ноктите

Исцедете половина лимон, а потоа со кората од исцедената половина истријте ги ноктите. За третманот употребете ја внатрешната страна на кората од лимонот, а ноктите ќе ви бидат бели и сјајни.

Освежувач за гардероба

Ставете ја исуштената кора од лимон во платнена ќеса и држете ја во фиока во регалот. Можете да додадете цимет, мускантно оревче и кардамон.

Ви препорачуваме да прочитате: Кора од лимон – 13 нејзини употреби.

Превземено од: sezahrana.mk

Додади коментар

Би те интересирало и

На Земјата живеат неколку десетици илјади видови вонземјани

Прашањето за заштита на нашата планета од потенцијалните инвазии повторно беа покренати откако НАСА соопшти ...

Метеоролог „оддуван“ во живо (Видео)

Во Ирска, презентерот на временската прогноза Дерек Хартиган буквално беше разнесени од ветрот во директен ...

Close