Се излеа река во Матејче, поплавени куќи и земјоделско земјиште – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Се излеа река во Матејче, поплавени куќи и земјоделско земјиште

Силното невреме, проследено со пороен дожд, град и грмотевици, што го зафати липковскиот регион, предизвика поплави во селото Матејче.

Од надојдената буица се излеале Матејачка река и суводолиците, при што биле поплавени неколку куќи и помошни објекти, земјоделско земјиште и улиците, соопштуваат од Регионалниот центра за управување со кризи.

Откако невременто поминало водата се повлекла. Штетите допрва ќе се утврдуваат.

Превземено од: КумановоNews

Би те интересирало и

Со поголема транспарентност до реформи во јавната администрација – порачуваат европските експерти

Да се направи стратешка рамка која ќе ги постави правилата за реформи на јавната администрација ...

Во Тетово одбележан денот на лицата со Даунов синдром

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром во Тетово се организираа спортски активности, ...