Се разболе второобвинетиот во „Труст“ – судењето продолжува следната недела – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Се разболе второобвинетиот во „Труст“ – судењето продолжува следната недела

Поради влошена здравствена состојба на второобвинетиот во предметот „Труст“, Василије Авровиќ, судијката го одложи денешното судско рочиште.

Следното рочиште е закажано во вторник на 23 јануари. СЈО ги изведе пред судот сите докази, вклучително и бомбите, кои беа први аудиоматеријали пуштени во судницата. На ред се доказите на одбраната по што се очекуваат завршните зборови и пресудата.

Во случајот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство првообвинет е бизнисменот Сеад Кочан, како и уште три правни и две физички лица. Тие се обвинети дека со фалсификувани документи го добиле тендерот во ЕЛЕМ вреден 17 милиони евра.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Владимир Ѓорчев не е повеќе координатор на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ

По барање на пратеникот Владимир Ѓорчев кој што во овој изминат период ја објавуваше функцијата ...

Со неажуриран регистар во јавниот сектор, вработените нема да можат да добијат плата

Државните институции имаат рок од три месеци да ги внесат податоците за своите вработени во ...