Силна бура го погоди североисточниот дел на САД, околу 1,5 милиони објекти останaа без струја – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Силна бура го погоди североисточниот дел на САД, околу 1,5 милиони објекти останaа без струја

Силна бура вчера го погоди североисточниот дел на САД. Речиси 1,5 милиони домови и фирми останаа без електрична енергија, а стотици училишта во областа беа принудени да ги затворат вратите.

Ветрот на моменти достигнуваше сила на ураган. Движењата на ветерот паднаа на електричните спроводници, а некои комунални служби ги предупредија своите клиенти дека можат да останат без струја неколку дена. Дрвја паѓаа врз автомобилите и куќите. Досега не се пријавени сериозно повредени граѓани.

Невремето беше проследено со поројни дождови. Реките во Њу Хемпшир се излеаа од коритата.

Големите и малите градови во Нова Англија, вклучувајќи ги и Мејн, Масачусетс, Њу Хемпшир, Вермонт, Род Ајленд и Конектикат, го одложија прославувањето на Ноќта на вештерките за неколку дена.

Бура предизвика проблеми во Пенсилванија, Њу Џерси и Њујорк.

Извор: А1он

Би те интересирало и

Министерството за труд поднесува кривични пријави против свои вработени

Врз основа на записникот и извештајот од извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на Социјалната ...

Струмичанец преку Фејзбук заработил пари, а не платил данок

Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против Д.Д. (25) од Струмица поради постоење ...