Скопје кандидат за „Европска престолнина на културата“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Скопје кандидат за „Европска престолнина на културата“

Со изложби на фотографии и инсталации, како и со проекција на документарен филм, вечер во Младинскиот културен центар почнува проектот „Европска престолнина на културата“.

Целта на проектот, кој ќе трае до 4 август, е да го стимулира и поддржи културниот развој на градот Скопје и да ги поврзе претставниците на сите институции на културата заедно да се подготват за изработување темелна, оригинална и конкурентна програма до претстојните термини за аплицирање за титулата „Европска престолнина на културата“.

Би те интересирало и

Прилепскиот театар ги започна подготовките за премиерата на „Пиреј“

„Пиреј“  од Петре.М. Андреевски, во режија на  Љупчо Ѓорѓиевски,  е новата претстава  што се подготвува ...

Публиката го награди „Бикини Мун“ со френетични аплаузи

Во скопското кино „Милениум“, синоќа пред преполна сала се одржа премиерата на новиот филм на ...