Сладолед од тиквички – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Сладолед од тиквички

Пред да ја отфрлите идејата за еден вака необичен тип на сладолед, имајте на ум дека состојките во него се одлични за вашите нокти, кожа и коса. А потоа тргнете во гастрономска авантура.

Потребни состојки:

-200 грама жолти тиквички

-50 грама индиски ореви

-1 супена лажица сок од лимон

-1 банана

-1 супена лажица агаве сируп

– 2 супени лажици рогач

Постапка:  Сите состојки ставете ги во блендер, а откако ќе добиете кремаста текстура, смесата ставете ја во замрзнувач околу 45 минути пред сервирање.

Би те интересирало и

Само еден миг е потребен за да ја изгубиш самодовербата

За жал, чувствувам дека сме отидени до таму што довербата ништо не ни значи и ...

Се’ за храна: Смути со јагоди и банана

Супер појадок или вкусна ужина послужена во чаша! Пробајте нашиот нов рецепт за подготовка на ...