Собранието ќе расправа за народниот правобранител – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Собранието ќе расправа за народниот правобранител

Собранието ќе ја продолжи шестата седница на која ќе продолжи расправата по годишниот извештај за работата на народниот правобранител. По неа следна точка за разгледување е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ вчера упатија нов услов до своите колеги, да се отвори расправа за измените за Законот за јавнообвинителска служба кои тие го предложија на почетокот на оваа седница минатата недела, а дури потоа да се разговора за разрешувањето на актуелниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

„Ние предложивме закон којшто беше предложен по скратена постапка и одбиен од СДСМ и од ДУИ и сега го пуштивме во редовна постапка тој закон и мислиме дека е подобро да се разгледа“, изјави Илија Димовски, ВМРО- ДПМНЕ.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

АХВ: Интензивно се работи на исполнување на условите за извоз на свежо свинско месо

Македонија интензивно работи на добивање дозвола за извоз на свежо свинско месо во ЕУ. Според ...

Туск и лидерите од регионот во Скопје на состанок на Брдо-Бриони процесот

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, седум претседатели и еден премиер ќе бидат гости на ...