Собранието ќе расправа за разрешувањето на Марко Зврлевски – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Собранието ќе расправа за разрешувањето на Марко Зврлевски

Разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска е на дневен ред на шестата седница на Собранието.

Точката е 30-та на дневниот ред, но, според најавите на претседателот на Собранието, Талат Џафери, се очекува да биде меѓу првите на седницата и денеска да се расправа за неа.

Предлогот Зврлевски да биде разрешен од функцијата јавен обвинител е поднесен од Владата поради, како што се наведува во дописот од Собранието, незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата. Исто така, во документот се наведува и дека Зврлевски со своето однесување и дејствување покажал дека не е способен за извршување на функцијата, како и поради тоа што не поднел барање за покренување кривична постапка за случаи предвидени со закон и нарушување на угледот на функцијата.

Барањето за разрешување, Владата го достави и до Советот на јавни обвинители којшто на седница го прифатил предлогот за разрешување на Зврлевски.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Раководството на МВР отворено за соработка со Независниот синдикат на полицијата

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа ...

НСП: Само една третина од полицајците имаат нови чизми

МВР тапка во место и не презема ништо освен празни муабети да ги подобри условите ...