Собраниска седница за избор на новата влада ќе се одржи утре – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Собраниска седница за избор на новата влада ќе се одржи утре

Новата Влада ќе има 15 министерски ресорни места.

Откако мандатарот Зоран Заев ноќеска до Собранието на Република Македонија ја достави Предлог-програмата и Предлог-составот на новата Влада, собранискиот спикер Талат Џафери за утре во 11 часот ја закажа седницата за избор на новата Влада.

Од Кабинетот на Џафери информираа дека и програмата и составот се веднаш доставени до пратениците.

Новата Влада ќе има 15 министерски ресорни места. Заев ги предложи Радмила Шеќеринска за министер за одбрана, Оливер Спасовски министер за внатрешни работи, Драган Тевдовски министер за финансии, Никола Димитров министер за надворешни, Рената Десковска министер за образование, Љупчо Николовски министер за земјоделство, Мила Царовска министер труд и социјала, Роберт Алаѓозовски министер за култура, Дамјан Манчевски министер за информатичко општество и администрација, а Горан Сугаревски министер за транспорт и врски.

Министри без ресор се Кочо Анѓушев, Роберт Поповски, Едмонд Адеми, Аднан Ќахил, Самка Ибраимовски, Зорица Апостоловска и Зоран Шапуриќ.

Од ДУИ, Хазби Лика ќе биде вицепремиер за спроведување на рамковен договор, а Бујар Османи, вицепремиер за евроинтеграции.Заминистер за економија е предложем Крешник Бектеши, Булент Салиху, министер за правда, Садула Дураку, министер за екологија.

Партијата на Зијадин Села ќе го земе ресорот здравство каде на челното столче ќе седне Арбен Таравари,а кај НДП оди министерството за локална самоуправа, каде за министер е предложен Сухејл Фазлиу.

За изборот на новата влада пратениците треба да се гласаат најдоцна во среда на полноќ, а за неа треба да гласаат најмалку 61 пратеник во 120-членото Собрание.

Партиите од новата владина коалиција (СДСМ, ДУИ и Алијансата за Албанците) во Парламентот имаат поддршка од 62 пратеници.

Превземено од: ПлусИнфо

Би те интересирало и

Со поголема транспарентност до реформи во јавната администрација – порачуваат европските експерти

Да се направи стратешка рамка која ќе ги постави правилата за реформи на јавната администрација ...

Во Тетово одбележан денот на лицата со Даунов синдром

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром во Тетово се организираа спортски активности, ...