Совети за детоксикација на организмот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Совети за детоксикација на организмот

Новата 2018. ја дочекавме, но празниците се’ уште не се завршени. Трпезите се полни, но и покрај празничната удобност, на организот му е потребна детоксикација. Отстранувањето на токсините во организмот одат „рака под рака“ со пиењето многу вода, макар што како ефикасно може да делува и зелениот чај.

Во продолжение, прочитајте неколку совети кои ќе ви помогнат во процесот на детоксикација:

*Внесувајте витамин Ц кој на телото му помага да произведе глутатион и од црниот дроб ги отстранува токсините. Внесот на витамин Ц е од најголема важност кога станува збор за детоксикација на телото. Овој витамин се наоѓа во лимонот, а експертите препорачуваат денот да го започнете со чаша свежо исцеден лимон разреден со топла вода, без шеќер. Оваа чудотворна чаша ќе го забрза варењето и секако добро влијае на црниот дроб и на целото тело

*Јадете овошје и зеленчук секој ден, во оброците вметнете житарки, пченка, ориз , рж , просо … Обидете се да го намалите внесувањето на слатки и да ги замените со поздрава опција – овошје

*Пијте најамлку две литри вода дневно

* Дишете длабоко за да овозможите воздухот целосно да помине низ сите дишни патишта.

* Намалете го стресот со позитивни емоции

*Практикувајте хидотерапија, така што пет минути ќе се туширате со топла вода, а потоа 30 секунди со ладна вода. Повторете ја постапката неколку пати, а после тоа одете на спиење

*Почестете се со масажа или сауна за преку потење да се ослободите од штетните токсини од организмот

Би те интересирало и

10 години помладо за само 10 минути

Малата промена во шминкањето и облекувањето може да направи чуда за вашиот изглед. Единствено што ...

На Клиниката за пулмологија за една минута ќе се вадат тумори на дишното стебло

  Неколкумина специјалисти на Клиниката за пулмологија во Скопје ќе отстрануваат тумори од белите дробови ...