Со добра исхрана до подобра коса – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Со добра исхрана до подобра коса

Зимата ни носи суво време, кое може многу да и нашети на вашата коса. И покрај редовните препарати за коса што ги користите, исто така можете и со одредена исхрана да ја подорите состојбата на вашата коса.

Еве ви неколку совети како до поздрава коса:

  • Јадете повеќе лосос или сардини. Храна богата со Омега 3, секако тука спаѓааат и бадемите, лешниците и слично.
  • Витамин Б. Може да го најдете во гравот, леќата, грашок, јајца, карфиол, морков, бразилски лешници. И покрај заштитата, витаминот Б помага при растот на косата.
  • Пире од авокадо. Авокадото може да го спречи дихидростестеронот кој ги спречува фоликулите на косата да стигнат до саканата цел.
  • Внесувајте железо. Ослабнувањето на влакното на косата е знак дека има недостиг на железо во организмот. Спанаќот како најголем содржател на железо ни е многу добро познат, исто така тука може да се вбројат и јајцата, зрнеста храна и сувото овошје.
  • Протеини. Зошто? Сопред сите истражувања косата најбрзо расте со помош  на комзумација на протеини. Ако ги конзумирате, ќе имате сјајна и бујна коса.

Би те интересирало и

Секси Дедо Мраз по кој лудуваат девојките

Канаѓанецот Пол Мaсон стана вистинска интернет сензација пред две години, кога првпат беше дел од ...

Избрана најубавата Германка постара од 50 години

Германската писателка Мануела Тома Адофо (50) го освои првото место на изборот на убавица Мис ...