Спасени над две илјади мигранти во близина на либискиот брег – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Спасени над две илјади мигранти во близина на либискиот брег

Околу 2.300 мигранти, кои се упатиле кон Италија, извлечени се во петок наутро од 22 дрвени и гумени чамци во Средоземното Море, во близина на брегот на Либија, соопшти италијанската крајбрежна стража.

Бродовите на крајбрежната стража и војската ги здружија силите со другите пловила кои ги изнајмија хуманитарните организации за да им пружат помош на мигрантите, кои биле распоредени во десет дрвени и 12 гумени чамци.

Бродот на лекари без граници „Пруденс“ извлече 770 лица, од кои повеќето деца, меѓу кои и бебе од шест месеци, се додава во соопштението.

Другиот брод „Аквариус“, што го најмија СОС Медитеран и Лекари без граници, спаси 560 луѓе, додека „Феникс“, што го користеше организацијата МОАС од Малта извлече уште 360 луѓе, пренесува AFP.

Меѓу спасените се државјани на Нигерија, Судан, Мароко и Бангладеш, наведува Ројтерс.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...