Спасовски за протестот на Левица: Немаше приведување, туку само легитимирање – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Спасовски за протестот на Левица: Немаше приведување, туку само легитимирање

Во врска со објавите на социјалните медиуми за приведување на лица кои протестирале, сакам да инфoрмирам дека немаше случај на приведување. Лицата биле легитимирани. Ова синоќа на Фејсбук го постираше Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи по објавените информации за недозволување на протест на членови на партијата Левица.

„Истовремено сакам да ве информирам дека ќе бидат проверени сите информации за евентуална употреба на сила врз граѓаните кои протестирале. Детално ќе се испита случајот и ќе има соодветна информација за јавноста“, напиша Спасовски.

Преземено од: Мкд.МК

Би те интересирало и

Раководството на МВР отворено за соработка со Независниот синдикат на полицијата

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа ...

НСП: Само една третина од полицајците имаат нови чизми

МВР тапка во место и не презема ништо освен празни муабети да ги подобри условите ...