Спасовски по исказот во ОЈО: Одговорност за сите кои влегоа насилно во Собранието – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Спасовски по исказот во ОЈО: Одговорност за сите кои влегоа насилно во Собранието

Покрај лидерот на СДСМ, Зоран Заев, Оливер Спасовски од оваа партија исто така денеска беше сослушан во Основното јавно обвинителство, каде даде свој исказ за нападите од 27-ми април во Собранието.

„Дојдов овде да дадам изјава за случувањата во крвавиот четврток на 27-ми април во Собранието на Република Македонија. Очекувам Јавното обвинтелство многу сериозно да се зафати со овој настан кој всушност беше уривање на уставниот поредок на Република Македонија. Очекувам одговорност да се бара од сите, и од оние кои влегоа внатре со намера да убијат, но и од припадниците на МВР кои не постапија по службена должност и не го заштитија Собранието“, изјави тој.

Исказ за нападите во Собранието даде и Радмила Шекеринска, која замина со заедно со Спасовски, но не даде изјава на новинарите.

Би те интересирало и

Заев – Коѕијас: Време е за лидерски одлуки и за компромс

Иднината на Македонија и Грција треба да биде во фокусот на преговорите на двете земји ...

Отворен Конзулат на Црна Гора во Република Македонија со седиште во Штип

Црна Гора денеска отвори конзулат со седиште во Штип, со кој се очекува взаемно приближување ...