Спасовски: 16.000 денари минимална плата во текстилната и кожарската индустрија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Спасовски: 16.000 денари минимална плата во текстилната и кожарската индустрија

15231456_1155152341199551_125153889_o

Носителот на листата за пратеници на СДСМ од изборната единица број два Оливер Спасовски најави дека приоритетот на „програмата за живот“ ќе биде зголемување на минималната плата како и решавање на проблемот со стечајните работници.

“Во првите 100 дена ќе го решиме проблемот со стечајните работници , за да и тие го добијат заслуженото, ќе им се одолжиме за сите години неправда”- рече Спасовски .

За пензионерите Спасовски вели дека законски им селдува два пати годишно зголемување на пензиите. А за сите кои немаат доволно работен стаж, воведување на социјална државна пензија.

“Минималната плата во текстилната и кожарската индустрија мора да биде 12 000 денари, за да до крајот на мандатот ја зголемиме до 16 000 денари . работниците од овие институции со години се дискриминирани и земаат помалку од законски пропишаната минимална плата . за да ја постигнеме оваа мерка ќе ги помагаме компаниите со по 1 900 денари месечно за секој вработен”- истакна Спасовски и најави еднакви услови за домашните и странските фирми , директна финансиска помош за компаниите за отворање на нови работни места.

Би те интересирало и

Алијансата за Албанците синоќа во Гостивар одржа промотивна конвенција на кандидатот за градоначалник Арбен Таравари и советничката листа

Гостивар на прво место е името на програмата, која синоќа пред гостиварци ја престави Арбен ...

ДИК дефинитивни резултати за пратеници ќе објави доцна попладнево, ги прегледува записниците

Членовите на Државната изборна комисија сакаат детално да ги прегледаат записниците од сите општински изборни ...