Последни вести

Ѓорческа на стартот од квалификациите на УС Опен против Аиава од Австралија

Лина Ѓорческа во првото коло од квалификациите на УС Опен во Њујорк ќе игра против 17-годишната тенисерка од Австралија Дестани Аиава. Македонската тенисерка Лина Ѓорческа во првото коло од квалификациите на УС Опен во Њујорк ќе игра против 17-годишната тенисерка од Австралија Дестани Аиава. Нејзината противничка се наоѓа на 152. ...

Повеќе »

(Видео) Гол за паметење на Реал: 44 додавања, 107 секунди и сите 11 играчи вклучени во иста акција!

Реал Мадрид на импресивен начин ја стартуваше новата сезона во Ла Лига, но она што стана уште поневеројатно за шпанските медиуми беше начинот на кој тимот на Зинедин Зидан одигра тимски при акцијата за 2:0. „Кралевите“ славеа со 3:0 на гостувањето на „Риазор“, но честа да постигне еден од најубавите ...

Повеќе »

Димитров го освои Мастерсот во Синсинати

  Бугарскиот тенисер Григор Димитров е победник на турнирот од Мастерс серијата во Синсинати. Димитров во финалето го победи Австралиецот Ник Кирјос со 6:3, 7:5. Димитров до најголемата победа во кариерата дојде за 96 минути игра. Бугаринот ја освои својата прва титула на турнирите од серијата 1.000. Во Синсинати, Димитров, ...

Повеќе »

(Видео) Конечно воздишки на „Камп Ноу“: Семедо со страшен трик ја фрли публиката во делириум, искусниот Хоакин не знаеше каде е топката

Нелсон Семедо допрва ќе треба да покаже за каков калибар на фудбалер станува збор, но ако може да се земе заклучок од неговото деби во шпанската Примера, се добива впечаток дека Барселона навистина погоди со изборот на талентираниот португалски дефанзивец. Десниот бек буквално е топ тема меѓу фановите на Барселона ...

Повеќе »

Халеп на чекор до врвот на ВТА-листата

Симона Халеп повторно се наоѓа на само еден чекор до искачување на врвот на ВТА-листата, откако Романката се пласираше во финалето од турнирот во Синсинати. Халеп со маестрална партија успеа да ја совлада Слоун Стивенс 6-2, 6-1, па во битката за трофејот ќе се сретне со Гарбине Мугуруза. Шпанката во ...

Повеќе »

Плишкова игра како број 1

Првата носителка во Синсинати и светска тенисерка број 1, Каролина Плишкова имаше две победи за да се пласира во полуфиналето, каде што ја чека шампионката од Вимблдон, Гарбиње Мугуруза. Чехинката прво се намачи со италијанската квалификантка Камила Џорџи за 6:3/4:6/6:0, по што целосно доминираше против поранешната светска тенисерка број 1, ...

Повеќе »

Коџаман: Поразот ни ја отежнува работата

Разочарувачки делува поразот од Вардар за турскиот гигант Фенербахче кој синоќа на националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, загуби од македонскиот првак со 2:0. Тренерот на Фенербахче, Ајкут Коџаман призна дека неговиот тим направил многу грешки и сето тоа резултираше со заслужена казна, па очекува во реваншот да се поправи ...

Повеќе »

Вардар го среди Фенербахче

Фудбалерите на Вардар го совладаа Фенербахче со 2:0 (1:0) во првиот натпревар од плејофот за пласман во фазата по групи во Лига Европа. Македонскиот шампион, на чија клупа дебитираше Чеде Јаневски, вечерва забележа една од најголемите победи во клупската историја. Пред „црвено црните“ потклекна турскиот великан чии дрес го носат ...

Повеќе »

„Петарда“ на Селтик, минимални порази на Риека и Марибор

Севилја, Селтик и Наполи се на чекор до пласман во главната фаза во Лигата на шампионите, додека Риека и Марибор имаат активен резултат во пресрет на реваншите против Олимпијакос, односно Хапоел кои ќе ги играат на домашен терен. Хрватскиот шампион Риека имаше водство против Олимпијакос, а потоа и нерешен резултат ...

Повеќе »

Нема уште многу билети за Вардар – Фенербахче, ќе има жешка атмосфера на „Телеком Арената“

На еден ден до натпреварот помеѓу Вардар и Фенербахче, билетите забрзано се трошат, стадионот полека се распродава а фудбалерите ќе имаат убава атмосфера за игра. Според податоците од „ТикетПлус“, остануваат уште околу 6.000 билети во продажба за натпреварот помеѓу Вардар и Фенербахче, не се исклучува можноста до утре арената да ...

Повеќе »

Фенербахче пристигна во Скопје

Турскиот гигант Фенербахче пристигна во Скопје. Тимот е сместен во хотел „Мериот“, а фановите ги пречекаа Ван Перси, Валбуена, Солдадо, Камени и другите ѕвезди во центарот на градот – пренесе порталот Екипа. Тренерот Ајкут Кочаман уште пред пристигнувањето најави дека неговиот тим доаѓа да победи и да ја оствари целта, ...

Повеќе »

Гоце Седлоски поднесе оставка од местото шеф на стручен штаб на Вардар

Гоце Седлоски денеска поднесе оставка од функцијата шеф на стручниот штаб на ФК Вардар, информира шампионот на Македонија преку клупскиот сајт. – Донесов одлука да си поднесам оставка од местото шеф на стручен штаб на ФК Вардар, за доброто на сите во клубот. Ова размислував да го направам уште после ...

Повеќе »

Неколку часа откако даде гол, почина најстариот човек во светот

Едно од најчудните проклетства на денешницата, доби ново продолжение. Играчот за врска на Арсенал, Арон Рамзи беше „виновен“ за уште една жртва. Рамзи даде гол во победата на „топчиите“ од 4:3 против Лестер. Иако е лудост да се верува дека секој погодок кој ќе го даде Рамзи е проклетство и ...

Повеќе »

Шаповалов немаше сили за уште една сензација

Младиот 18-годишен тенисер од Канада, Денис Шаповалов не успеа да се избори за прво финале на АТП Мастер турнирот во Монтреал, откако во полуфиналето беше поразен од Александар Зверев во два сета со 6:4, 7:5. Шаповалов оваа седмица успеа да ги елиминира Датур да Силва, Дел Потро, Надал и Манарино, ...

Повеќе »

„Херојот“ Жиру останува во Арсенал

Оливие Жиру ја стартуваше новата премиерлигашка сезона со победнички погодок за Арсенал, откако влезе во игра и стрелаше прецизно за триумф од 4-3 против екипата на Лестер. Веднаш потоа Французинот уште еднаш ги израдува фановите на „топчиите“, откривајќи дека ќе остане дел од лондонскиот клуб и во следната сезона – ...

Повеќе »
Close