Последни вести

Политиката стана индустриска гранка

За разлика од Трамп кој влезе богат во политиката, кај нас влегуваат сиромашни во политиката, а излегуваат милионери, рече во Ноќен експрес, новинарот – истражувач Џељал Незири. Незири смета дека поради големиот обрт на средства политиката во Македонија треба да се рангира како индустриска гранка. – Во Македонија во 2015 ...

Повеќе »

Институциите во Македонија го помагаат богатењето на јавните функционери

Институциите кои се задолжени со закон да го следат богатењето на јавните функционери се тотално анемични во делот на нивното следење и тоа е голем хендикеп ако споредуваме со запад смета адвокатот и поранешен претседател на Антикорупциската комисија, Драган Малиновски во Ноќен експрес. – До незаконско стекнување на имот се ...

Повеќе »

Влегуваат сиромашни во политиката – излегуваат милионери

За разлика од Трамп кој влезе богат во политиката, кај нас влегуваат сиромашни во политиката а излегуваат милионери, вели во 47ото издание на Ноќен експрес, истражувачот Џељал Незири. Незири смета дека поради големиот обрт на средства политиката во Македонија треба да се рангира како индустриска гранка. Во Македонија во 2015 ...

Повеќе »

Најбогатиот македонски градоначалник: Си имам доволно за себе

Градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски, според прикажаниот имотен лист е најбогатиот градоначалник во Македонија. Ноќен експрес го праша Алексовски за неговото богатство. – Кога станав градоначалник јас поднесов анкетен лист каде беше пријавен и имотот од 330 000 м2 вратен со денационализација кој по моја слободна проценка изнесува 3.330 ...

Повеќе »

Новак зад пијано порача: Лондон, доаѓам

29-годишниот Ѓоковиќ на Инстаграм го покажа својот талент и зад пијаното, додека во исто време им порача на ривалите: „Лондон, јас доаѓам“. Ноле на своите фанови им посака да им се врати насмевката на лицето со песна, по што ја отсвири „Клер де лун“ од Клод Дебиси. Можеби тој се ...

Повеќе »

Бразил и одржа лекција на Аргентина – Меси неможеше никако да помогне

Големото јужноамериканско „Ел Класико“ меѓу Бразил и Аргентина беше најавувано како голем спектакл веќе неколку дена, но на крајот овој меч мина во знакот на еден тим, односно во ритамот на фудбалската бразилска „самба“ која едноставно не можеа да ја следат Лео Меси и пријателите. Тимот на Тите и одржа ...

Повеќе »

Ноќен Експрес – Емисија 46 – кратка верзија

Повеќе »

Ноќен Експрес – Емисија 46 – долга верзија

Повеќе »

Ноќен експрес: Политичарите побогати од бизнисмените?

Ако политичарите имаат пари колку секој втор бизнисмен, дали бизнисмените тежат колку секој втор политичар во Македонија? Ова е тезата на Драган Малиновски, адвокат и поранешен претседател на Антикорпуцсиката комисија. Малиновски во интервјуто за Ноќен експрес вели дека на Запад никој не би се осудил да стави равенство меѓу политичарите ...

Повеќе »

Ноќен Експрес – Емисија 45 – кратка верзија

Повеќе »

Работниците не одат на суд зашто не можат да платат

Адвокатски трошоци од 3.000, 5.000 денари не може да си дозволи конфекциски работник, кој зема 8.000 денари плата, е ставот на универзитетскиот професор Димитар Апасиев.При тоа, нема помош од синдикатот,рече Апасиев во емисијата Ноќен експрес и го изнесе фактот дека дури 75 отсто од работниците не се во членови на ...

Повеќе »

Ноќен Експрес: Апасиев ги спореди конфекциите со концентрациони логори

При гостувањето во Ноќен ескпрес, универзитетскиот професор Димитар Апасиев изјави дека профитот македонските работодавачи ќе ги користат за купување на џипови и јахти, но не и за повисоки платите на  работниците. Според професорот Апасиев,заблуда е дека странските инвеститори ќе не спасат и тоа е се покажа дека е погубна стратегија ...

Повеќе »

Димитров: Јавниот сектор треба да ја дели судбината со платите

Ако стопанството неможе да ги покачува платите и јавниот сектор се задолжува или земаме кредити да ги исплатиме пензиите и да ги покачиме платите, тогаш оди во тоа не’ води во катастрофа,  вели вели Ангел Димитров, претседател на Организацијата на работодавачи. Во емисијата Ноќен експрес, Димитров изјави дека  таквите плати ...

Повеќе »

Ноќен Експрес: Работат ли синдикатите во Македонија последниве 10 години за правата работниците или само кокетираат со Владата

Повеќе »

Ноќен Експрес – Емисија 45 – долга верзија

 

Повеќе »
Close