Последни вести

Менито на свадбата на Меси главна тема на социјалните мрежи

Фудбалерот, Лионел Меси ќе се венча со долгогодишната партнерка Антолена Рокусо в петок во Росарија, нивниот роден град во Аргентина. Аргентинските медиуми дојдоа до менито кој познатиот фудбалер и неговата вереница ги избрале. Од ладни предјадења, гостите ќе можат да избираат меѓу разни видови шунки и сирења, додека главното јадење ...

Повеќе »

Како Квитова го доживеа првиот трофеј по нападот и повредата

Пред само шест месеци претрпе тешки трауми, беше нападната од разбојник во својот дом, се здоби со тешка повреда, а вчера го освои првиот трофеј по тој немил настан. Двократната шампионка на Вимблдон, Петра Квитова триумфираше на турнирот во Бирмингем, откако славеше победа над Ешил Барти. Чешката тенисерка за нешто ...

Повеќе »

ЕП фудбал У-21: Барди во идеалниот тим на групната фаза

Македонскиот репрезентативец Енис Барди, кој беше стрелец на два гола за Македонија на Европското првенство за играчи до 21 година во Полска, според добиените оценки се најде во идеалниот тим од групната фаза. Секако ова е големо признаие за македонскиот репрезентативец. Најдобрите 11 ги сочинуваат: Јепе Хојберг (Данска), Матиа Калдара ...

Повеќе »

Маестро Федерер: По брза постапка до нова титула во Хале (Видео)

Швајцарскиот ас, Рожер Федерер дојде до уште еден пехар на еден од своите најомилени турнири АТП патувањето во Хале, Германија – пишува денеска порталот Дерби. Ветеранот ја освои деветта титула во единаесетто финале на овој настан, откако во завршниот меч му одржа лекција на младиот Александар Зверев. Рожер славеше за ...

Повеќе »

Венегер подготвува изненадување – Купува напаѓач од Манчестер?

Арсен Венгер сака напаѓач, а смета дека напаѓачот на Манчестер Јунајтед би бил идеален за неговиот тим – пренесува порталот Спортски. „Топџиите“ наводно спремаат понуда за фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ентони Марсијал. Англиските медиуми пренесуваат дека Французинот е огромна желба на Венгер кој сакаше да го доведе уште пред две години ...

Повеќе »

Прв интернационален предизвик: Марија Николиќ потпиша за грчки ПАОК

Македонската репрезентативка Марија Николиќ, која досега ги бранеше боите на Металург во домашниот шампионат, ќе го има првото интернационално искуство. Од следната сезона Николиќ ќе ги брани боите на грчкиот тим ПАОК. Пикерот има одлична сезона зад себе и покажа одлични перформанси, па прашање на време беше кога ќе замине ...

Повеќе »

Договорот е постигнат, Пепе ги одби европските гиганти и се сели во Турција!

Искусниот дефанзивец, Пепе својата кариера ќе ја продолжи во Турција – информира порталот Спортски. Дефанзивецот на Реал Мадрид, како слободен играч преминува во тимот на Бешикташ пренесува еден од луѓето во клубот, Ахмед Булут. Португалецот во Мадрид помина 10 години. ПСЖ беше на чекор од договор, се споменуваше и Интер, ...

Повеќе »

Надал откри кој е прв фаворит на Вимблдон

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се подготвува за настап на Вимблдон, каде минатата сезона не успеа да настапи поради повреда – пишува порталот Дерби. „Кралот на земја“ мисли дека за него може да биде хендикеп што пропуштил една сезона на неофицијалното тениско светско првенство. „Воведните натпревари ќе бидат многу важни. Самиот ...

Повеќе »

Раул Гонзалез: Не’ чека голема борба во групата

Македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватска се наоѓа во групата Ц (по вчерашното извлекување на групите) заедно со европскиот првак Германија, Словенија и Црна Гора. Натпреварите ќе се играат во Загреб, а во однос на групата македонскиот селектор Раул Гонзалез истакна дека е тешка и ќе има голема ...

Повеќе »

о 11 во Скопје, еден час подоцна летаат за Австрија – Вардаровата шесторка веднаш заминува на подготовки

Вардаровата шесторка млади репрезентативци во Полска нема да има одмор и веднаш по пристигнувањето утрово во Скопје, ќе лета за Австрија на подготовки со шампионот пред двомечот со Малме во квалификациите за Лигата на шампионите – пишува порталот Спортмедиа. Иако се исцрпени од напорниот турнир на Европското првенство во Полска, ...

Повеќе »

Констатирани пропусти во подоготовките за УЕФА Супер купот на Арената „Филип Втори“

Владата на Република Македонија на синоќешната седница констатира сериозни пропусти од страна на АД за стопанисување со станбен и деловен простор и на претходата Влада, во реализацијата на преземената обврска за одржување на УЕФА Супер купот 2017 на Арената „Филип 2“, со оглед дека стадионот не е подготвен согласно бараните ...

Повеќе »

Младата репрезентација ќе игра против Португалија

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра натпреварот од третото коло во Б групата, на Европското првенство за играчи до 21 година. Избраниците на Благоја Милевски, во последната рунда ќе се сретнат со Португалија, откако претходно загубија од Шпанија (0:5) и ремизираа со Србија (2:2). „Се додека имаме шанси, ...

Повеќе »

Роналдо постави рекорд што тешко некој може да го урне

Кристијано Роналдо додаде уште едно фантастично достигнување во својата богата ризница. Во 2.коло од Купот на конфедерации во Москва, Португалија ја победи Русија со 1-0 и направи голем чекор кон пласман во полуфиналето, а единствениот погодок за Португалците го постигна Роналдо. Гереиро нафрли, а Роналдо со глава ја погоди мрежата ...

Повеќе »

Блатер: Собирачот на пари Федерер е недопирлив

Изминатите неколку месеци во Шпанија се „крена прашина“, бидејќи големи фудбалски ѕвезди се обвинети за затајување на данок. Анхел Ди Мари, во средата, беше осуден на едногодишна казна затвор, Кристијано Роналдо на 31.јули ќе се појави пред судот, додека истото го чека и Жозе Мурињо. Интересен коментар на она што ...

Повеќе »

Ѓорческа ги одработува последните подготовки пред Вимблдон

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа изминатите денови интензивно се подготвува за настап во квалификациите на Вимблдон, третиот Грен слем турнир во календарската година. „Првпат ќе настапам на Вимблдон, а воедно и за првпат ќе играм на турнир со тревната подлога. Се надевам дека условите нема да ми бидат пречка. По ...

Повеќе »