Последни вести

Зидан: Првото полувреме ни беше одлично

Зинедин Зидан ја продолжи трофејната низа како тренер на Реал Мадрид, откако пред два месеци ја одбрани титулата во Лигата на шампионите, во Скопје успеа да го одбрани и трофејот во Суперкупот на УЕФА. Реал на „Филип Втори“ го совлада Манчестер Јунајтед со 2:1. Зизу истакна дека натпреварот бил тежок, ...

Повеќе »

Реал Мадрид е шампион на УЕФА Супер купот!

  Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид одиграа одличен натпревар со шанси на двете страни и три погодоци – пишува порталот Спортски. Избраниците на Зинедин Зидан започнаа подобро, „кралевите“ создаваа шанси пред голот на Де Геа. Првата посериозна шанса на „Филип Втори“ ја пропушти Касемиро кој после еден корнер ја погоди пречката од ...

Повеќе »

Дербито Вардар-Шкендија ќе ја отвори сезоната во сабота во Тетово

Новата сезона во фудбалскиот шампионат на Македонија, наместо во недела ќе биде отворена во сабота. Откако жрепката реши во воведното прво коло на Првата македонска фудбалска лига да се сретнат Вардар и Шкендија, а поради настапот на двата тима на европската сцена, дуелот во Тетово ќе се игра в сабота. ...

Повеќе »

Спортот и музиката ги обединија љубителите на фудбалот во Скопје: Привршуваат деталите за вечерашниот натпревар

Веќе втор ден Скопје пулсира во ритамот на фудбалот. Спортот и забавата претставени преку повеќе активности во центарот на главниот град се атракција и за најмалите и за повозрасните, во пресрет на натпреварот помеѓу најтрофејните европски клубови, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Музиката и спортот на плоштад „Македонија“ обединија стотици ...

Повеќе »

Панчев за УЕФА се присети на Суперкуп мечот помеѓу Црвена Звезда и Манчестер Јунајтед

Најдобриот македонски фудбалер на 20. век, Дарко Панчев, деновиве е во центарот на вниманието на УЕФА поради домаќинството на Скопје на Суперкуп натпреварот помеѓу Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Нашиот прославен фудбалски ас се потсети на 1991. година и времето кога со Црвена Звезда беше во „кожата“ на Реал Мадрид ...

Повеќе »

Реал во црно, Манчестер во црвено

Познати се дресовите со кои ќе настапат тимовите на вечерашниот натпревар. На денешниот технички состанок, договорени се сите детали околу вечерашниот натпревар. Реал Мадрид ќе настапува со црни, додека Манчестер Јунајтед со своите стандардни, црвени дресови. Кејлор Навас, голманот на Реал Мадрид ќе носат жолти дресови. Де Геа на спротивната ...

Повеќе »

Посебен возен ред за автобуски линии поради Суперкупот

По повод Суперкупот во фудбал кој се одржува во Скопје, жичарата ќе работи и денеска – соопштија од Јавно Сообраќајно Претпријатие Скопје. Додека до среда, 09.08.2017 година, ЈСП Скопје објавува посебен возен ред за автобуските линии 25, 28, 60 и City Tour.

Повеќе »

Отворена „неутралната фан зона“ на плоштадот Македонија

Денес во 11.00 часот на плоштадот „Македонија“ официјално се отвори „неутралната фан зона“ во пресрет на УЕФА Супер Купот. Секој чекор кој е преземан има за цел да ги истакне емоциите кои следат пред големиот натпревар помеѓу најтрофејните европски клубови, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Во „неутралната фан зона“ се ...

Повеќе »

Стадионот во Штип „ќелавее“: За што беа вложени толку средства, кога тревата – исчезнува!

Стадионот во Штип полека го губи својот лик. Теренот почнува да личи на ливада, а не на фудбалско игралиште кое пред само две години беше „од корен“ реновирано – пишува порталот Sport1. Истиов овој период во 2015 година стадионот беше преоран и подлогата од ново поставена, но очигледно ништо не ...

Повеќе »

На Супер купот дозволени само знамиња на финалистите и на Шпанија и Англија

УЕФА и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) упатија соопштение со потсетување до сите љубители на фудбалот кои имаат билет и ќе присуствуваат на натпреварот Реал Мадрид – Манчестер Јунајтед на Националната арена „Филип Втори“ дека ќе биде дозволено внесување знамиња само на клубовите учесници на Супер купот, како и националните ...

Повеќе »

Фудбалерите пристигнуваат попладне: Прв во Скопје ќе слета тимот на Манчестер Јунајтед

Главниот град на Република Македонија, Скопје, денеска и утре ќе биде во фокусот на вниманието на светската фудбалска јавност. На Националната арена „Филип Втори“ утре од 20:45 часот ќе се игра УЕФА Супер куп натпревраот во кој ќе се сретнат актуелниот европски шампион Реал Мадрид и победникот во Лига Европа ...

Повеќе »

ФФМ со специјална покана за Суперкупот за бабата која 53 години навива за Јунајтед

Фудбалската федерација на Македонија и даде специјална покана на госпоѓата Нада Скерлев, пензиониран лекар педијатар, која има 84 години и е страствен навивач на Манчестер јунајтед, да присуствува на мечот од Суперкупот на Европа против Реал Мадрид, во вторник на „Телеком Арена“ во Скопје. Генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски, ...

Повеќе »

Интер испрати јасна порака до премиерлигашите за Кандрева и Перишиќ

Тимот на Интер со Лучијано Спалети отвори ново поглавје со тоа што целта е иста, прво да се дојде до врвот на италијанскиот фудбал, па се проба да се направи нешто повеќе во Европа. Нормално за тоа се потребни најдобрите играчи, па затоа клубот од Милано не сака да остане ...

Повеќе »

Вардар пропушти „златна“ шанса во Копенхаген, кој е крив?

Фудбалскиот првак Вардар жали. И треба да жали. „Црвено-црните“ синоќа беа елиминирани во третото квалификациско коло од Лигата на шампионите од тимот на Копенхаген, откако на реваншот во Данска загубија со 4:1. Поразот на „Паркен“ стадионот делува убедлив, но сепак на теренот не беше дека данскиот првак имаше толку голема ...

Повеќе »

Турнирот „Струга 2017“ генерална проба за охриѓани пред ЕХФ Купот

Ракометниот клуб Охрид имаше одлична сезона зад себе во која го остварија својот најдобар пласман освојувајќи го третото место во Суперлигата со што си обезбедија настап на вториот по ранг куп во Европа, ЕХФ Купот. Охриѓани за противник во ЕХФ купот го добија холандскиот претставник Волендам, а генерална проба пред ...

Повеќе »
Close