Последни вести

Три гола на Паулињо во победата на Бразил над Уругвај

Фудбалерот на кинескиот тим Гонжу, Жозе Паулињо оствари „хет-трик“ во победата на Бразил против големиот ривал Уругвај. На дуелот од јужноамериканските квалификации за Светското првенство во Русија, одигран ноќеска во Монтевидео, репрезентацијата на Бразил го победи Уругвај со 4:1. Домаќините поведоа уште во 9. минута со голот на Едисон Кавани ...

Повеќе »

Фудбалската репрезентација гостува во Лихтенштајн

Македонската фудбалска репрезентација, денеска пристигна во Вадуц ќе игра против Лихтенштајн во натпрвар од квалификациите за СП во Русија 2018 година. Македонија против Лихтенштајн ја бара првата победа во овој квалификациски циклус, откако на претходните четири дуели „црвено-жолтите“, не освоија ниту бод, а заслужија многу повеќе. Инаку Македонија против Лихтенштајн ...

Повеќе »

Лукас Подолски: Совршен крај на репрезентативната кариера (видео)

Лукас Подолски на совршен начин стави крај на репрезентативната кариера, то во 69.минутај го постигна единствениот гол на пријателскиот натпревар помеѓу Германија и Англија. Лукас Подолски по 130 натпревари и 49 постигнати голови се прости од националниот тим, со кој во 2014 година ја освои светската титула. Подолски со капитенската ...

Повеќе »

Варди добил смртни закани по разрешувањето на Клаудио Раниери

Напаѓачот на Лестер, Џејми Варди објави дека добил смртни закани по разрешувањето на Клаудио Раниери. Според информации во англиските медиуми Варди е во основата на разделбата на шампионите со италијанскиот тренер. Фудбалерите се незадоволни од методите на Клаудио Раниери и тоа доведе до серија слаби резултати, што предизвика негова смена. ...

Повеќе »

Санчез сериозно повреден, нема да настапи за Чиле следната недела?

Чилеанскиот напаѓач Алексис Санчез веројатно сериозно се повреди на вчерашниот дуел против ВБА во 29. коло од Премиер лигата. Санчез заработи повреда на листот мораше да биде заменет во 78. минута, а Арсен Венгер порача дека тој нема да настапи за репрезентацијата на Чиле следната недела. Санчез не требаше да игра во ...

Повеќе »

Федерер преку Вавринка до титулата во Индијан Велс

Роџер Федерер ја освои титулата на Мастерс турнирот во Индијан Велс. Швајцарецот до петтата титула во кариерата на овој Мастерс турнир дојде по победата во два сета над сонародникот Стан вавринка. Роџер Федерер стана највозрасниот победник на турнир од Мастерс серијата, во Индијан Велс тој ја освои петтатат титула на ...

Повеќе »

Ѓоковиќ го пропушта Мастерсот во Мајами!?

Новак Ѓоковиќ поради повреда најверојатно ќе го пропушти Мастерс турнирот во Мајами, на кој во последните три години ја освојуваше титулата. Француската новинарка Карол Бушар ја пренесе информацијата дека поради повреда на лактот, српскиот играч од САД се вратил во Монако на консултации со својот доктор и дека најверојатно нема ...

Повеќе »

ФФМ организира дружење со младата фудбалска репрезентација на Македонија

Сите љубители на фудбалот, оние кои искрено го сакаат и кои имаат желба да се запознаат со младите херои кои ја однесоа Македонија на Европското првенство во Полска се добродојдени на терените во „Куќа на фудбалот“ и ќе можат да се запознаат, да се фотографиираат со фудбалерите, да разменат по ...

Повеќе »

Нов пораз на Арсенал, навивачите бараат оставка од Венгер

ВБА го победи Арсенал 3:1 (1:1) во првиот натпревар од 29.коло во Премиерлигата. Арсенал со четвртиот пораз на последните пет натпревари дополнително си ја влоши положбата во борбата за местата кои водат во Лигата на шампионите. Овој пораз дополнително ќе ги разгневи навивачите кои бараат оставка од менаџерот Венгер. Навивачите ...

Повеќе »

Ракометарките повторно поразени од Србија

Македонската женска ракометна репрезентација го забележа и вториот пораз од селекцијата на Србија. Двете репрезентации, во петокот и саботата, одиграа две контролни среби, од затворен карактер, а по поразот 29:35, во петокот, во саботата македонските репрезентативки загубија 27:43. Двата контролни натпревари со Србија се дел од подготовките на селекторот Симе ...

Повеќе »

Прво Мастерс полуфинал за Сок

Американскиот тенисер Џек Сок ќе му биде противник на Роџер Федерер во полуфиналето на Мастерс турнирот во Индијан Велс. Сок во последното четвртфинале славеше против петтиот фаворит Кеи Нишикори. Најдобриот резултата во кариерата Џек Сок го бележи на годинешното издание на Мастерсот во Индијан Велс. Американецот за еден час и ...

Повеќе »

Гризман: Планот не беше да напаѓаме како лудаци

Антоан Гризман најдобриот играч на Атлетико Мадрид е среќен поради пласманот во четвртфиналето во Лигата на шампиони, но не е задоволен како тимот одиграл во реваншот против Баер Леверкузен. Атлетико Мадрид и Баер Леверкузен одиграа без голови во осминафиналниот реванш, а „јорганџиите“ одат понатаму поради победата 4:2 во првиот меч ...

Повеќе »

Плискова – Кузнецова во првото полуфинале во Индијан Велс

Позната е првата полуфинална двојка на женскиот дел од ВТА турнирот во Индијан Велс, САД. Влез меѓу четирите најдобри обезбедија Светлана Кузнецова и Каролина Плискова кои го сочинуваат првиот полуфинален пар. Плискова ноќеска ја победи Гарбине Мугуруза со 2-0, во двата сета на тај брејк (7:6 и 7:6). Претходно, во ...

Повеќе »

Касиљас нов рекордер по број на настапи во евро-куповите

Шпанскиот голман Икер Касилјас се запиша во историјата на фудбалот како играч со најмногу настапи во европските купови. Тој синоќа беше на голот на Порто на средбата од ЛШ со Јувентус, забележувајќи го својот 175. настап во европските клупски натпреварувања со што го надмина поранешниот фудбалер на Милан, Паоло Малдини ...

Повеќе »

Лазаров во конкуренција за „Златната топка“

Капитенот на македонската ракометна репрезентација и член на Барселона, Кире Лазаров е меѓу најдобрите стрелци во Лигата на шампионите по завршувањето на групната фаза. Лазаров се наоѓа на делба на седмото место со вкупно 71 гол, исто колку и Хулен Агинагалде од Киелце. Магнус Груб Браминг од Холстебро и Јери ...

Повеќе »