Последни вести

Гризман: Планот не беше да напаѓаме како лудаци

Антоан Гризман најдобриот играч на Атлетико Мадрид е среќен поради пласманот во четвртфиналето во Лигата на шампиони, но не е задоволен како тимот одиграл во реваншот против Баер Леверкузен. Атлетико Мадрид и Баер Леверкузен одиграа без голови во осминафиналниот реванш, а „јорганџиите“ одат понатаму поради победата 4:2 во првиот меч ...

Повеќе »

Плискова – Кузнецова во првото полуфинале во Индијан Велс

Позната е првата полуфинална двојка на женскиот дел од ВТА турнирот во Индијан Велс, САД. Влез меѓу четирите најдобри обезбедија Светлана Кузнецова и Каролина Плискова кои го сочинуваат првиот полуфинален пар. Плискова ноќеска ја победи Гарбине Мугуруза со 2-0, во двата сета на тај брејк (7:6 и 7:6). Претходно, во ...

Повеќе »

Касиљас нов рекордер по број на настапи во евро-куповите

Шпанскиот голман Икер Касилјас се запиша во историјата на фудбалот како играч со најмногу настапи во европските купови. Тој синоќа беше на голот на Порто на средбата од ЛШ со Јувентус, забележувајќи го својот 175. настап во европските клупски натпреварувања со што го надмина поранешниот фудбалер на Милан, Паоло Малдини ...

Повеќе »

Лазаров во конкуренција за „Златната топка“

Капитенот на македонската ракометна репрезентација и член на Барселона, Кире Лазаров е меѓу најдобрите стрелци во Лигата на шампионите по завршувањето на групната фаза. Лазаров се наоѓа на делба на седмото место со вкупно 71 гол, исто колку и Хулен Агинагалде од Киелце. Магнус Груб Браминг од Холстебро и Јери ...

Повеќе »

Мијура го собори рекордот на Метјуз, стана највозрасниот стрелец на еден натпревар

Легендарниот Јапонец Казујоши Мијура стана највозрасниот играч во историјата на фудбалот кој постигнал гол. На вечната листа Мијура го престигна Англичанецот Стенли Метјуз. Казојуши Мијура го постигна единствениот гол со кој Јокохама славеше против Кусатсу. Со постигнатиот гол Мијура го собори рекордот на Метјуз и со 50 години и 14 ...

Повеќе »

Ангеловски: Фаворити сме, но не смееме да го потцениме Лихтенштајн

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски, го објави списокот на играчи на кои смета за квалификацискиот натпревар со Лихтенштајн (24.март) и пријателскиот со Белорусија (28.март). Македонија ја прифаќа фаворитската улога против Лихтенштајн и на теренот на противникот ќе оди на премиерната победа во квалификациите за пласман на Мундијалот ...

Повеќе »

Вардар директно меѓу најдобрите осум, Кил и Рајн Некар осминафинално дерби

Вардар и Барселона се двата тима кои директно се пласираа во четвртфиналето, во ракометната Лига на шампиони. Барселона ја освои Групата А, а Вардар заврши на првата позиција во Б групата. Победниците во Групите А и Б, Барселона и Вардар, ќе го „прескокнат“ осминафиналето кое нуди една германска и една ...

Повеќе »

Рома ја расипа роденденската прослава на Несторовски (видео)

„Римската Волчица” со 0-3 славеше на гостувањето кај Палермо и ја расипа роденденската прослава на Илија Несторовски Клубот од Сицилија забележа нов пораз, овој пат на Ренцо Барбера славеше Рома. Илија Несторовски, кој вечерва ја носеше капитенската лента, се надеваше дека со гол ќе го прослави 27. роденден и Македонецот ...

Повеќе »

Пелистер во Охрид е домаќин на Работнички

Дербито на 22.то коло од Првата фудбалска лига меѓу третопласираниот Пелистер и четвртиот на табелата Работнички ќе се одигра попладнево во Охрид поради реновирањето на стадионот во Битола. Во Скопје се играат два натпревара: шампионот Вардар е домаќин на последно пласираната Брегалница, а на стадионот Чаир Шкупи е домаќин на ...

Повеќе »

ЖРК Вардар го престави новиот тренер, Дибирова знае како се освојува ЛШ

Ирина Дибирова, во петокот, официјално и беше претставена на спортската јавност како нов тренер на ракометарките на Вардар. Сопругата на ѕвездата на машкиот тим на Вардар, Тимур Дибиров, на кормилото го наследи Давид Дејвис Камара кој се врати машкиот клуб и повторно ќе му биде помошник на Раул Гонзалес. Ирина ...

Повеќе »

Барселона со целосен пресврт кој никој не го очекуваше го победи ПСЖ

Барселона и Борусија Дортмунд им се придружија на Реал и Баерн во четвртфиналето, во Лигара на шампионите. Барселона во реваншот направи чудо и го елиминира ПСЖ победувајќи со 6:1, додека Борусија со хет трикот на Обамејанг ја совлада Бенфика со 4:0. Ден пред реваншот помеѓу Барселона и ПСЖ, тренерот на ...

Повеќе »

Рамос херој на Реал, Баерн повторно го декласира Арсенал

Фудбалерите на Реал Мадрид и минхенски Баерн први изборија пласман во четвртфиналето во годинешното издание во Лигата на шампионите. Двата тима против опонентите Наполи и Арсенал во реваншите победија со идентични резутати како и во првите дуели 3:1, односно 5:1. Реал, иако резултатот тоа не го покажува, одигра лош натпревар ...

Повеќе »

Челзи го победи Вест Хем во синоќешното Лондонско дерби

Последниот натпревар од 27.коло од Премиер лигата одигран синоќа меѓу градските ривал од Лондон, Вест Хем и Челзи заврши со победа на гостите (Челзи) со 2:1. Со победата и новите три бодови Челзи има 66 бодови ја задржа предноста од 10 бодови во однос на второпласираниот Тотнхем. „Сините“ поведоа со ...

Повеќе »

Јувентус резимира во Удине, Интер убедлив против Каљари

Во Италијанското фудбалско првенство попладнево се одиграа шест натпревари на кои гостите беа поуспешни со две победи, три средби завршија нерешено, а единствената победа на домашен терен ја оствари Торино. Лидерот и шампион Јувентус освои бод на гостувањето кај Удинезе, додека Интер го забележа најубедливиот триумф. Резултати на дуелите од ...

Повеќе »

Ѓокович излезе во четврт-финалето од натпреварувањето во Акапулко

Кириос кој е на 17.место на АТП ранг листата, одигра перфектен натпревар во кој оствари 25 асови, за на крајот во два сета да го совлада Ѓоковиќ кој во Мексико беше рангиран како прв носител. Првиот сет донесе голема борба, во која беа одиграни максимални тринаесет сета, а откако Ѓоковиќ ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger