Последни вести

Некој ги „замолчува“ легендите на Јунајтед

Само еден играч може да го спаси Ван Гал од моменталната ситуација – ова го изјави поранешниот одбранбен играч на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд – пренесуваат англиските медиуми. „Само слободен и мотивиран Вејн Руни може да го спаси Ван Гал во Манчестер Јунајтед. Руни се чувствува одговорен и поради тоа ...

Повеќе »

Челси се насочува кон Џексон Мартинез

Премиерлигашот Челси е заинтересиран за услугите на колумбискиот напаѓач од редовите на Атлетико Мадрид, Џексон Мартинез, кој не успева да ја пронајде својата голгетерска форма на „Висенте Калдерон“ – пишува Ekipa. Како што пренесуваат медумите од Англија, Диего Коста не е задоволен во Челси после очајната сезона на целиот тим ...

Повеќе »

Најдобрите пет гола на летечкиот Дибиров (Видео)

Погледот на ракометната спортска јавност е свртен кон претстојното Европско првенство кое ќе се одржи во Полска, па нормално е што познатите ракометни портали и Фејсбук страници полека ги собираат впечатоците и го избираат најдоброто што го видовме во изминативе 12 месеци – пишува Derbi. Најдобар македонски амбасадор на клупски ...

Повеќе »

Лука Мраковчиќ меѓу најдобрите дебитанти во ЛШ

Средниот бек на РК Металург, Лука Мраковчиќ се најде меѓу 10-тте најдобри дебитанти оваа сезона во Лигата на шампионите – пренесува makrakomet. Младиот и талентираниот хрват прикажа одлични игри на почетокот на сезоната, каде беше еден од клучните играчи во нападот кај „плаво-белите“. За жал, повредата на неговата рака го ...

Повеќе »

Перез го моли Мурињо да се врати во Мадрид

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез сака на клупата на својот тим повторно да го види Жозе Мурињо. Специјалниот пред десеттина дена доби отказ од Челси, а првиот човек на „кралскиот клуб“ деновиве прави се’ што е во негова моќ да го врати Португалецот во Мадрид. Дел од шпанските медиуми ...

Повеќе »

Давид и Доријан Бабунски играа фудбал со младите од кампот за бегалци во Гевгелија (ФОТО)

Како што веќе претходно најавија, браќата Давид и Доријан Бабунски деновиве престојуваат во кампот за бегалци во Гевгелија како дел од својата акција за помош на мигрантите од азиските и афричките земји. Македонските младински репрезентативци одиграа и партија фудбал со младите од кампот, а деновиве заедно со млади лица од ...

Повеќе »

Србљак поразен од Хрват на тенискиот фјучерс во Турција

Македонскиот претставник Горазд Србљак (18) загуби во два сета, со 3-6, 3-6, од Хрватот Дује Кекез (22 години, 525. на АТП-листата), во првото коло од главниот турнир од тенискиот ИТФ-фјучерс, што за награден фонд од 10 илјади долари се игра на тврда подлога, во турскиот град Анталија. Поразот е очекуван, ...

Повеќе »

Гвардиола во Манчестер сити е договорена работа

Пеп Гвардиола веќе го има договорено својот следен ангажман, тоа ќе биде преселба во Манчестер сити и нема шанси плановите да бидат променети во последен момент. Ова децидно го тврди германскиот весник „Кикер“, повикувајќи се на извори блиски до шпанскиот стратег, но и од „островот“ каде неколку клубови се интересираат ...

Повеќе »

Црвена звезда ја прифати понудата на Ливерпул за Ѓуриќ, но татко му не го пушта!

Српското чудо од дете, Марко Грујиќ беше најавен како нова „осмица“ на Ливерпул, но целиот трансфер го искомпликува неговиот татко, кој изјави дека нема шанси да го пушти своето дете да биде жртва на Црвена Звезда – пренесува порталот  sportmedia. Белградскиот гигант остана без пари и заработката ја гледа во ...

Повеќе »

Шампионот на Египет се повлече од лигата поради лошо судење!

Актуелниот египетски првак, Замалек се повлекува од првенството затоа што судиите носеле скандалозни одлуки за време на натпреварите на клубот оваа сезона. Замалек, тимот кој има 12 титули во египетскиот шампионат нема повеќе да се натпреварува во лигата, бидејќи управата на клубот увидела дека се води „судиска кампања“ против нив. ...

Повеќе »

ФИФА пресуди: По осум години суспензии за Блатер и за Платини

Сеп Блатер и Мишел Платини во следните осум години нема да смеат да извршуваат каква било функција поврзана со фудбалот. Оваа одлука, рано утрово ја донесе Комитетот за Етика при ФИФА, со што и дефинитивно ја затвори дисциплинската постапка против актуелните претседатели на светската и на европската куќа на фудбалот. ...

Повеќе »

Искусниот италијански стручњак ќе го замени Пеп Гвардиола по крајот на оваа сезона

И официјално, Карло Анчелоти од наредната сезона ќе го предводи Баерн Минхен. Искусниот италијански стратег стави параф на тригодишен договор, а на оваа функција ќе го наследи Пеп Гвардиола од 1 јули 2016 година. „Благодарни сме му на Гвардиола за се’ што направи кај нас. Се надеваме дека на крајот ...

Повеќе »

Норвешка успеаја да се пласираат во финалето на 22.то Светскот првенство

Ракометарките на Норвешка успеаја да се пласираат во финалето на 22.то Светскот првенство што се одржува во Данска. Тие синоќа во драматична завршница и по продолжение ја победија Романија со 35:33 (27.27 во регуларниот дел). Најдобра на теренот беше Хајди Локе, која во клучните моменти остигнуваше голови. Со пласманот во ...

Повеќе »

Натежнале годините: Федерер во 2016 година ќе игра само пет Мастерси и ќе паузира два месеци

Ветеранот во светскиот тенис, Роџер Федерер го објави својот календар на настапи за 2016 година, а од него може да се заклучи дека тој полека се подготвува за пензија – објави spormedia. За разлика од претходните сезони, Швајцарецот во новата година ќе учествува на само пет од деветте Мастерси, не ...

Повеќе »

Мурињо и Челси се разделија по втор пат

Португалскиот стручњак, Жозе Мурињо доби отказ од менаџерската позиција во Челси – соопштија британските медиуми. Отказот следуваше по серијата порази и лоши игри на Челси оваа сезона по која лондонскиот тим се најде на 16. позиција во англиското првенство. Одлуката ја донел сопственикот на клубот Роман Абрамович, а допрва треба ...

Повеќе »
Close