СПОРТ – Page 34 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Дербито на Манчестер е повеќе од Мурињо против Гвардиола

Холанѓанецот, Арјен Робен е еден од играчите кој во својата кариера имаше можност да работи со двајца од најдобрите светски тренери, Жозе Мурињо и Пеп Гвардиола. Тие во оваа сезона ќе бидат ривали во Премиер лигата, ќе имаат градски пресметки, бидејќи едниот го води Манчестер Сити, другиот Манчестер Јунајтед. Токму ...

Повеќе »

ВИДЕО: Ибрахимовиќ го вежба „Харт голот“ за потребите на Манчестер Јунајтед

Златан Ибрахимовиќ кој пред десетина дена потпиша официјално договор со Манчестер Јунајтед, нема да биде дел од летната турнеја на клубот од Манчестер низ Кина, па веројатно треба да им се приклучи во Шведска, на мечот против Галатасарај. Ибрахимовиќ максимално го користи својот одмор и акомулира дополнителна концентрација пред големите ...

Повеќе »

Меси заминува во Челзи!?

Сензационална вест пристигнува од Англија, која вели дека најдобриот играч на Барселона, Лионел Меси може да си замине од клубот. Според шпекулациите, Меси е разочаран поради фактот дека беше осуден на 21 месец затвор во Шпанија, поради затајување на данок. Тоа многу го налутило и го натерало да размислува за ...

Повеќе »

Познати полуфиналните парови на Вимблдон

Роџер Федерер и Енди Мари вложија многу труд за да изборат пласман во полуфиналето на Вимблдон. Двајцата во четвртфиналето играа пет сета, Федерер против Марин Чилиќ, а Мари против Жо-Вилфред Цонга. Федерер, против Чилиќ ги загуби првите два сета, потоа успеа да спаси три меч топки и да избори пласман ...

Повеќе »

ЕУРО 2016: Полуфиналето донесе промена на плановите на велшките репрезентативци

Историскиот пласман на Велс во полуфиналето на ЕУРО 2016 значеше и промена на плановите во животот на некои фудбалери. Така, Ледли Кинг мораше да ја одложи својата свадба, Крис Гинтер беше кум на свадбата на брат му преку „Скајп“ додека на Нил Тејлор му пропадна планот за изненадување на неговата ...

Повеќе »

Берлускони го продаде Милан

По 30 години кои му донесоа слава и успех Силвио Берлускони го продаде фудбалскиот клуб Милан. Контроверзниот бизнисмен и поранешен италијански премиер, продажата на Милан ја потврди за италијанските медиуми. Новинарите го сочекаа Берлускони пред една болница, по успешната операција на абдомалната аорта. „Да сѐ е готово. Милан го продадов ...

Повеќе »

Навивачите на Јунајтед го молат Мата да остане на „Олд Трафорд“ (Фото)

Со самото назначување на Жозе Мурињо за нов тренер на Манчестер Јунајтед веднаш почнаа шпекулации за тоа кој би може да го напушти клубот, а едно од најспоменуваните имиња е Хуан Мата. Мата и Мурињо немаа добра соработка во Челси, по што Шпанецот се пресели на „Олд Трафорд“, а сега ...

Повеќе »

Гигс: Погба е совршен фудбалер

Рајан Гигс кој го напушти Манчестер јунајтед, не штедеше зборови да ја пофали трансфер целта на „црвените ѓаволи“, Пол Погба. Се шпекулира дека Манчестер јунајтед е сериозно заинтересиран за Пол Погба и ќе направи се за да го врати на Олд Трафорд. Гигс има само пофалби за Погба за кој ...

Повеќе »

Гвардиола е решен по секоја цена да го донесе Крос во Сити

Манчестер Сити планира понуда од 75 милиони евра за Тони Крос, откако новиот тренер Пеп Гвардиола лично го побарал играчот, објави „И-Ес-Пи-Ен“. Гвардиола наводно е решен да го ангажира германскиот репрезентативец по секоја цена и побарал од клубот да ја зголеми понудата колку што ќе биде потребно. Сепак, за да ...

Повеќе »

Познато е кој ќе се бори за титулата во Евролигата во следната сезона

Евролига ги објави имињата на екипите кои следната сезона ќе се натпреваруваат во ова најсилно еврпско клупско натпреварување. Турција и следната сезоната ќе има четири претставници: Галатасарај (победник на Еврокупот), Анадолу Ефес, Фенербахче и Дарушафака (вајл-карта). Шпанија, пак, ќе партиципира со три екипи: Реал Мадрид (првак на Шпанија), Барселона и Лаборал ...

Повеќе »

Меси со солзи во очите ја напушта репрезентацијата

Репризата од ланското финале на Копа Америка повторно им припадна на Чилеанците кои одново беа подобри од белата точка. Проклетството на Аргентина продолжува, но овој пат остануваат послаби без Меси кој на само 29 години реши да и стави крај на репрезентативната кариера. Чиле две години по ред ја слави ...

Повеќе »

Де Хеа во голем стил им одговори на критичарите

Шпанија го доживеа првиот пораз на Европското првенство од селекцијата на Хрватска, а како по традиција, првиот неуспех на „фуријата“ предизвика многу реакции меѓу медиумите на Пиринеите кои се обидуваат да ги пронајдат причините за слабото издание. Еден од оние кои добиваат најмногу критики во изминативе два дена за своите ...

Повеќе »

Велс и Англија осминафиналисти на ЕУРО 2016

Репрезентациите на Велс и на Англија обезбедија пласман во осминафиналето на Европското фудбалско првенство што се одржува во Франција, додека Словачка ќе ја чека својата шанса да оди во следната фаза како една од четирите најдобри третопласирани селекции. Ова е епилогот по синоќешните натпревари од последното 3.коло во Б групата. ...

Повеќе »

Македонија во третиот шешир на жребот за СП 2017 во ракомет

Ракометната репрезентација на Македонија се најде во третиот шешир за жрепката за СП 2107 во ракомет кое ќе се игра во Франција. Според рејтингот Македонија се најде меѓу првите дванаесет во рангирањето на ИХФ, а во третиот шешир се уште и Белорусија, Русија и Шведска. Жрепката ќе се одржи во ...

Повеќе »

УЕФА ќе покрене дисциплинска постапка против Хрватска

УЕФА денеска ќе покрене дисциплинска постапка против Хрватска, поради немилите настани што доведоа до прекин на натпреварот, се вели во изјавата на службено лице на УЕФА. Имено, при крајот на второто полувреме од просторот на навивачите на Хрватска долетаа неколку петарди и еден “топовски удар“, кој експлодираше во близина на ...

Повеќе »