СПОРТ – Page 39 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Барса со 2:1 и Баерн со 1:0 се првите финалисти во четвртфиналето на ЛШ

Фудбалерите на Барсалона и минхенски Баерн стекнаа предност во првите четвртфинални мечеви во Лигата на шампиони, против мадридски Атлетико, односно Бенфика. Барселона, во шпанската четврфинална пресметка, славеше над Атлетико Мадрид со 2:1 (0:1). Клучниот момент на натпреварот се случи во 35.минута кога Фернандо Торес, непотребно, го доби својот втор жолт ...

Повеќе »

Како иронично „Лозари“ им се потсмеваат на „Винари“!

Тиквешкото дерби кое се одигра денес помеѓу Вардар Неготино и Тиквеш заврши без голови 0-0. Но, вистинскиот спектакл го приредија навивачите на двете екипи. „Лозарите“ истакнаа транспаренти во кои едноставно им се потсмеваат на нивните големи навивачки ривали „Винарите“. Во продолжение погледнете ги паролите кои беа посветени за навивачите од Неготино.

Повеќе »

Чудото Лестер на +7 на шест кола до крајот

На шест кола до крајот на Премиер лигата лидерот на табелата кој никој не веруваше дека може да се најде таму и по 32. одиграни кола, има големи 7 бода предност во однос на најголемиот ривал за титулата, екипата на Тотенхем. Предност до која Лестер стигна со минималната домашна победа ...

Повеќе »

Макси Лопез на несекојдневен начин го „олади“ Икарди и стана хит во Италија (Видео)

Торино со пресврт во второто полувреме успеа да слави на тешкото гостување на „Џузепе Меаца“ кај Интер (1:2), натпревар кој за италијанските медиуми привлече големо внимание и поради анимозитетот и новата средба која ја имаа Мауро Икарди и Макси Лопез. Двајцата Аргентинци во минатото беа најдобри пријатели се додека не ...

Повеќе »

Конте денес потпишува за Челси?

Италијанецот вчера навечер бил забележан во Лондон, а наскоро би требало да стави потпис на договор со Челси. Долго време се шпекулираше за превземањето на Челси од страна на Конте, а се чини дека денес се ќе биде завршено и официјализирано, така барем тврдат англиските медиуми. Италијанскиот експерт за трансфери ...

Повеќе »

Меси во нов финансиски скандал, затајувал данок преку оф-шор компании

Најдобриот светски фудбалер Лионел Меси е еден од многуте познати личности чи имиња вчера беа обелоденети како дел од аферата “Панама ликс”. Во неа се откриваат низа даночни измами, пред се преку оф-шор компании во Панама и Белизе, а фигурираат и личности од областа на политиката. Во материјалите се тврди ...

Повеќе »

Историски Ел Класико пресврт на „кралевите“

Изминатиов викенд во фудбалска Европа помина во знакот на Ел Класико во кое играчите на Реал Мадрид направија нешто што на „кралевите“ им немаше појдено од рака уште од 1965. година. И тогаш играчите на Реал губеа со 0:1 во Барселона за на крајот да направат пресврт и со победа ...

Повеќе »

Пеле го тужи Самсунг за 30 милиони долари

Прославениот бразилски фудбалер Пеле, ја тужи компанијата Самсунг во федералниот суд во Чикаго поради тоа што неадекватно го користела неговиот идентитет во една тв-реклама.  

Повеќе »

Џејми Варди: Вака се игра за националниот дрес!

Напаѓачот на Лестер, Џејми Варди даде изјава која ја воодушеви англиската фудбалска јавност откако претходно блесна во дресот на „Гордиот Албион“ на пријателските натпревари против Германија и Холандија. Џејми Варди се запиша во листата на стрелците на двата натпревари по еднаш и вели дека е подготвен да игра за Англија ...

Повеќе »

Бура во Египет по гестот на Меси

Назапаметено разочарување и бес кај Египќаните, предизвикал најдобриот светски фудбалер, Лионел Меси, откако за време на гостувањето во емисија на телeвизијата MBC ги донирал своите копачки во хуманитарни цели. Неинформиран за обичаите кои владеат во арапскиот свет, Меси во најдобра намера на водителката ѝ ги дал своите копачки за аукцијата ...

Повеќе »

Елиминирана Серена Вилијамс во осминафиналето во Мајами

Најдобрата светска тенисерка Серена Вилијамс е запрена во осминафиналето на ВТА турнирот во Мајами. Синоќа поуспешна од Американката беше Русинката Светлана Кузњецова со 2-1 во сетови (6-7, 6-1, 6-2). Вилијамс мечот го заврши со дури девет двојни сервис грешки и 50 неизнудени грешки. Противничка на Кузњецова во четвртфиналето ќе и ...

Повеќе »

Марија Шарапова се бори со стресот од допинг во Мексико

Комична ТВ водечка Челзи Хендлeр и топ спортистка Марија Шарапова заминаа на одмор во Мексико заедно. Двете дами уживаa во текот на викендот како на сонцето, така и на добрата компанија. Марија и Челзи беа фатени од фотографите на плажа во Лос Кабос, во неделата, како и двете дами носеа слични ...

Повеќе »

Касиљас на чекор до нов рекорд

Шпанскиот репрезентативен голман, Икер Касиљас, се наоѓа на чекор до поставување на нов рекорд во репрезентативниот фудбал, откако на пријателскиот меч помеѓу Романија и Шпанија (0:0) по 166-ти пат го бранеше голот на „црвената фурија“. Легендата на шпанскиот фудбал на мечот во Клуж го израмни рекордот на некогашниот репрезентативец на ...

Повеќе »

Суарез: Мислев дека не сум доволно добар за Барселона

Уругвајскиот репрезентативец Луис Суарез признал дека кај него постоел страв, дека не е доволно добар играч за Барселона. Луис Суарез на „Ноу Камп“ пристигна во 2014 година од Ливерпул, а во минатата сезона беше еден од најзаслужните за тројната круна која ја освои Барселона. Оваа сезона тој игра уште подобро, ...

Повеќе »

Варди: Голот против Германија ми донесе и еден проблем

Џејми Варди во саботата ја импресионираше светската спортска јавност со својот феноменал “штикла” гол на пријателскиот меч против Германија, но покрај искрените честитки и пораки кои ги доби од фудбалските фанови и експерти, сега излезе сторија дека напаѓачот на Лестер се соочил и со еден проблем поради погодокот кој му ...

Повеќе »