Последни вести

Македонската фудбалска репрезентација со сок од 32 места на ФИФА ранг листата

Најновата ранг листа на ФИФА нѝ носи убави вести. Македонската фудбалска репрезентација скокна дури 32 позиции и од 135-то се искачи на 103-то место. Овој голем напредок се должи на одличните два резултати во квалификациите за Мундијалот во Русија. Победа против Израел на гости кој клизна 12 позиции и сега ...

Повеќе »

Реал со триумф ја почна одбраната на трофејот во ЛШ

Актуелниот европски шампион Реал Мадрид со убедлива победа над АПОЕЛ ја почна новата сезона во Лигата на шампионите на УЕФА. Предводен од својот најдобар фудбалер Кристијано Роналдо кој постигна два гола, „кралевите“ рутинирано го освоија првите три бода во Х-групата. Најубедливата победа синоќа ја оствари Манчестер Сити, а во дербито ...

Повеќе »

ЛШ: Реал стартува против АПОЕЛ, дерби мечеви во Ливерпул и Лондон

Вечерва ќе се одиграат натпреварите од првото коло во Лигата на шампионите во групите Е, Ф, Г и Х. Актуелниот европски шампион, првиот тим кој успеал да ја одбрани титулата во овој формат на Лигата на шампионите, Реал Мадрид, одбраната на титулата ќе ја започне на домашен терен против кипарски ...

Повеќе »

ЦИЕС: Манчестер Сити го има најскапиот тим

Меѓународниот центар за спортски студии (ЦИЕС) направи листа на најскапите фудбалски тимови. Помалку изненадувачки, лидер на листата е Манчестер Сити, иако Пари Сен Жермен летово го реализира најскапиот трансфер во историјата на фудбалот. Манчестер Сити во летниот преоден рок потроши 215 милиони фунти на засилувања па вредноста на тимот порасна на 853 милиони евра. ...

Повеќе »

„Комитите“ добија попуст: Трите меча од Лига Европа за само 600 денари!

Македонија за првпат ќе има свој претставник во една групна фаза на натпреварување на УЕФА, откако нашиот шампион, Вардар, со фантастични игри ова лето обезбеди фудбалска есен во Лига Европа. Вардарци во групата ќе се соочат со Реал Сосиедад, Зенит и Розенборг, а за домашните натпревари управата на „црвено-црните“ одлучи ...

Повеќе »

Се сеќавате на „буцкото“ од Сатон Јунајтед: Тој сега доби казна од ФА поради вкусната пита

Голман на Сатон Јунајтед, Вејн Шоу, кој го привлече вниманието на јавноста во Британија и ширум Европа, со гестот на мечот против Арсенал во ФА Купот, сега заработи и официјална казна. „Буцко голман“ како што го нарекоа британските медиуми, е обвинет за намерно влијание на фудбалското обложување, а казна за ...

Повеќе »

ФИФА одлучи да се преигра натпревар од пред десет месеци

Овој натпревар беше одигран во ноември минатата година и заврши со победа на Јужна Африка со 2:1. Меѓутоа, гостите вложија жалба до ФИФА поради катастрофално судење и бараа средбата да се повтори, бидејќи сметаа дека неправедно загубија. Главниот судија Јоспех Ламти во финишот досуди пенал за домаќините, а оваа одлука ...

Повеќе »

Мурињо: Не размислувам за нов договор со Јунајтед

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, рече дека во моментов не размислува за нов договор со „црвените ѓаволи“ и тој „не е на дневен ред“. „Во моментов не мислам на тоа. Не ми треба нов договор за да работам на границата на своите способности“, рече португалскиот специјалист. „За мене не ...

Повеќе »

Прво Гренд слем полуфинале за Кевин Андерсон

Јужноафриканецот Кевин Андерсон се пласира во полуфиналето на тенискиот Гренд слем во Њујорк. Андерсон во четвртфиналето го совлада домашниот фаворит Сем Квери. Мечот помеѓу двајцата врвни сервери, заврши во два часот по полноќ, но сите оние кои беа на стадионот сведочеа на голема борба помеѓу Андерсон и Квери. Јужноафриканецот кој има 31 ...

Повеќе »

Сиријските солзи радосници го обиколија фудбалскиот свет (видео)

Фудбалската репрезентација на Сирија остана во игра за пласман на Светското првенство кое идната година ќе се одржи во Русија. Иако имаа негатива од 2-1, со голот на Ал Сома во 93. минута од мечот, Сиријците стигнаа до бод (2-2) на гостувањето кај Иран, кој беше доволен за учество во ...

Повеќе »

Ибрахимовиќ ќе игра во Лигата на шампиони со Манчестер Јунајтед

Манчестер Јунајтед го објавија списокот за Лигата на шампионите, а на списокот се најде и Златан Ибрахимовиќ. Шведскиот напаѓач кој го напушти Јунајтед на крајот од минатата сезона, откако му истече договорот и по тешката повреда на лигаментите на коленото, која што требаше да го оддалечи од терените до крајот ...

Повеќе »

Конте не е задоволен од засилувањата

Менаџерот на Челзи, Антонио Конте, во летниот преоден рок на засилувања потроши речиси 200 милиони фунти, но и покрај то не е задоволен како изгледа неговиот тим. На „Стенфорд Бриџ“, летово пристигнаа голманот Кабаљеро, односно Ридигер, Бакајоко, Запакоста, Дринквотер и Мората. Како то пренесува „Гардијан“, италијанскиот стратег очекувал дека по ...

Повеќе »

Њујорк: Надал и Рубљов во четврт-финалето

Рафаел Надал и рускиот тинејџер Андреј Рубљев изборија меѓусебен дуел во четврт-финалето на Отовреното првенство на САД во тенис. Првиот носител на последниот Гренд слем во сезоната, Надал, во осмина-финалето го декласира Украинецот Александар Долгополов. Шпанецот на својот противник во трите сета му препушти седум гема. Надал славеше со 6:2, ...

Повеќе »

Интер ја зголемува клаузулата за ослободување во договорот на Перишиќ

Интер планира да ја зголеми сериозно клаузулата за ослободување во новиот договор на Иван Перишиќ пренесе „Tuttosport“. „Нероазурите“ ќе ја направат клаузулата за ослободување во договорот на крилото во вредност од 70 милиони евра. Перишиќ се очекува да го обнови договорот со гигантот од Милано во наредните недели. Новата плата ...

Повеќе »

Барселона го освои јубилејниот дваесетти Супер Куп

Каталонскиот гигант Барселона ја освои титулата на 32. издание на шпанскиот Супер Куп. Сосема очекувано Барселона ја совлада екипата на Ла Риоха со 31-25. Учесникот на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите минатата сезона, ја контролираше играта во текот на целиот натпревар, а првиот дел го заврши со висока предност ...

Повеќе »