СПОРТ – Page 42 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Ѓоковиќ одбива да рекламира коцкање, алкохол и цигари

Светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ, уште еднаш покажа дека не е сè во парите. Првин српскиот тенисер јавно проговори дека одбил илјадници долари за да одигра наместен меч, а сега неговиот менаџер Едуардо Арталди потврди дека на Ѓоковиќ приоритет му е моралот, а не парите. Тенискиот ас внимателно ги ...

Повеќе »

Ѓорческа ќе игра за нова титула во двојки, четвртфинале за Јотовски во Тунис

Лина Ѓорческа и Томислав Јотовски загубија во сингл, но потоа победија во игра на двојки со што останаа во игра на фјучерс турнирите во Беинаско (Италија) и Хамамет (Тунис) – пренесува порталот Дерби. Нашата најдобра тенисерка Ѓорческа ќе се бори за втората титула во дубл во 2016 година и тоа ...

Повеќе »

Квалификации за ЕП 2016: Македонија ослабена за двомечот со Словенија

Женската ракометна репрезентација на Македонија на 10 март на гостински терен во Марибор, Словенија ќе го одигра првиот од двата натпревари од квалификациите за ЕП 2016 што ќе се одржи во Шведска – пренесува порталот Макракомет. На овие два натпревари нашата репрезентација ќе биде видно ослабена поради повреди на наши ...

Повеќе »

Рома ја суспендираше водителката на клупската телевизија за „лајк“ против Спалети

Раководството на Рома изрече необична суспензија, за водителката на клупската телевизија, Франческа Бриенца, инаку девојка на поранешниот тренер Руди Гарсија. Таа веќе извесно работи како водителка на телевизискиот канал на Рома, а кај раководството на клубот се најде на тапет откако јавно истака дека дека тој што го брка Франческо ...

Повеќе »

Ѓорческа скокна пет места за најдобар ранкинг во кариерата

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа од денеска го има најдобриот ранкинг во својата кариера – пишува порталот Спортмедиа. Иако на нејзиното конто нема нови бодови бидејќи беше елиминирана во првото коло од турнирот во Анталија на почетокот на февруари, благодарение на падот на тие пред неа таа се искачи за ...

Повеќе »

Насловната на каталонски „Спорт“ по вчерашниот кикс на Реал и Атлетико

Реал Мадрид и Атлетико непланирано изгубија бодови играјќи нерешено со Малага, односно Виљареал што на првата Барселона и овозможи да се одлепи 8 односно 9 бода што веројатно ќе биде тешко достижно.

Повеќе »

Спалети: И синот ми се налути зашто сум го „избркал“ Тоти

Тренерот на Рома, Лучијано Спалети беше во прв план на „Олимпико“ и покрај тоа што ја проследи победата над Палермо од трибините, ситуација која секако не ги остави рамнодушни фановите на Рома кои синоќа во френетична атмосфера му изразија поддршка на легендарниот капитен. Тоти дојде на трибините, а Спалети мораше ...

Повеќе »

Црвено-црните порачаа: „Ајде да ја исковаме првата златна ѕвезда над логото на Вардар“!

Предизвикот да се биде секогаш најдобар и пример за сите останати, со себе неизбежно го носи бремето наметнато од императивот, кое на својот грб можат да го понесат само вистинските шампиони – го почнува ФК Вардар денешното обраќање до медиумите. Сопштението на Клубот ви го пренесуваме во интегрална верзија: По ...

Повеќе »

Новинарско прашање го „избрка“ Роналдо од прес конференција

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо ја напушти прес-конференцијата пред мечот со Рома. Жпортугалецот си замина предвреме зашто еден новинар го праша за неговата неефикасност во последно време. „ Зошто играм лошо на гостински терен? Зошто сум неефикасен? Наведете ми еден фудбалер кој постигнал повеќе голови во гости од ...

Повеќе »

Познат составот со кој Вардар ќе настапи во Романија

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар, вечерва од 18:00 часот му гостуваат на романски ЦСМ Букурешт. Денешниот меч е значаен за нашиот шампион, затоа што со евентуална победа може да си ја олесни работата во завршницата од овој дел на натпреварувањето. Според очекувањата, дуелот во Романија ќе биде доста израмнет и ...

Повеќе »

Нејмар остана без приватниот авион и јахтата

Обвинувањата дека затајувал данок во времето кога го носел дресот на Сантос, го оставија Нејмар без приватниот авион и јахтата. Локалните медиуми пишуваат дека капитенот на бразилската фудбалска репрезентација, од страна на бразилските власти е осомничен дека затаил данок во периодот од 2011 до 2013 година. Одлуката на властите во ...

Повеќе »

Најелитното натпреварување во светот на клупскиот фудбал продолжува вечерва

Во трета сезона по ред во нокаут-фазата ќе гледаме пресметка помеѓу ПСЖ и Челзи, додека во вториот вечерашен дуел се сретнуваат Бенфика и Зенит. Секако во центарот на вниманието денеска ќе биде мечот во Париз. Минатата година во осминафиналето како победници излегоа Французите, а претходно во четвртфиналето подобар беше лондонскиот ...

Повеќе »

ВИДЕО: Губеа 1-6 во 63 минута, а на крај победија со 8-6

  Пријателскиот меч меѓу Холанд Парк Хокс и Голд Кост сити кој се одигра во Австралија ќе остане запаметен во историјата затоа што на него се случи неверојатен пресврт. Екипата на Голд Кост сити во 63 минута губеше со 1-6, но потоа следеше неверојатен пресврт – фудбалерите на Холанд парк ...

Повеќе »

УЕФА ја промовираше топката со која ќе се игра финалето од ЛШ

Топката со која ќе се игра финалниот натпревар од Лигата на шампионите денеска беше презентиран од страна на УЕФА. Инаку, по зимската пауза, Лигата на шампионите од утре повторно ќе биде актуелна, започнуваат елиминационите средби. Како увертира во осминафиналните натпревари, УЕФА денеска ја претстави официјалната топка на Адидас со која ...

Повеќе »

Од игра излегува таткото, во игра влегува синот

Реткост во фудбалот е истовремено во ист дрес да гледаме татко и син. Тоа требаше да се случи пред 20 години на пријателски меч меѓу Естонија и Исланд каде во Талин се појавиле двајца Исланѓани кои се разлика 17 години, но селекторот не им учинил. Вистината во тоа е што ...

Повеќе »