СПОРТ – Page 5 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Седумте најдобри играчи надвор од големата шестка во Премиер лигата (видео)

Во најкомпетитивниот шампионат на светот, Премиер лигата на самиот врв се издвоија шест тимови Сити, Јунајтед, Ливерпул, Челси, Тотенхем и Арсенал-состави кои сега ја сочинуваат таканаречената голема шест или Топ 6. Во овие клубови има навистина квалитетни асови, но дружината на „HITC Sevens“ состави компилација од најдобрите седум играчи надвор ...

Повеќе »

Пике го повреди коленото, се соочува со подолга пауза

Одбранбениот фудбалер на Барселона, Жерар Пике на вчерашниот натпревар против Еспањол го повреди коленото и можно е да биде надвор од терените подолго време. Шпанскиот „АС“ објави дека Пике може да паузира еден месец, но прво ќе се почекаат деталните лекарски прегледи, а потоа ќе се знае точно колку ќе ...

Повеќе »

Филаделфија го освои Суперболот (видео)

„Орлите“ на крајот славеа со 41:33, во Суперболот на кој имаше освоено најмногу јарди во историјата. Еден од најдобрите супербол натпревари беше одигран рано утрово, откако Филаделфија Иглс со 41:33 ги победи Њу Ингланд патриотс на дуелот во Минесота. За Иглс ова е прв триумф во третиот обид во Суперболот, ...

Повеќе »

Неверојатни 24.000 евра достигна на црно цената на билетите за Реал – ПСЖ

За само 37 минути се продадени влезниците за натпреварот од Лигата на шампионите меѓу Реал Мадрид и ПСЖ, а огромниот интерес за овој дуел придонесе цената на црно да достигне неверојатни 24 илјади евра. Реал Мадрид е бранител на трофејот во елитното натпреварување, но не игра во посакуваната форма оваа ...

Повеќе »

Ѓоковиќ го оперираше лактот, очекува комплетно закрепнување

Најдобриот српски тенисер и поранешен прв светски рекет, Новак Ѓоковиќ потврди дека бил под медицински третман на лактот, нагласувајќи дека очекува комплетно закрепнување од повреда. По елиминацијата во осминафиналето финалето на Австралија опен, Ѓоковиќ најави нова подолга пауза поради проблемите со десниот лакт: „Би сакал да ги споделам вестите за ...

Повеќе »

Македонија домаќин на ракометното СП за кадети

Високи претставници на ИХФ во минатите два дена беа во Скопје каде по извршената инспекција ги потврдија двете најголеми арени во Скопје како домаќини на натпреварите на Светското кадетско првенство во ракомет 2019 година. – Данецот Пер Бертелсен во својство на Претседател на Комисијата на ИХФ за организација на настани ...

Повеќе »

Серена Вилијамс за првпат по 20 години е надвор од ВТА ранкингот

Серена Вилјамс е една од најдобрите тенисерки во историјата на тенискиот спорт, а нејзината приказна брои освоени 23 Гренд Слем, се прослави во Чикаго, во далечната 1997 година кога успеа да ја победи седмата тенисерка на светот Мери Пирс, а потоа и Моника Селеш, за на крај да загуби од ...

Повеќе »

Гонзалез: Ќе биде тешко, но сигурен сум дека момците ќе одиграат најдобро

Европскиот и регионален првак денеска (17 часот) му гостува на Мешков Брест во рамките на СЕХА-лига. Овој дуел, како и гостувањето кај Татран Прешов ќе бидат подготовка за мечот против Барселона во продолжение од Лигата на шампионите. По подолга пауза, Вардар денеска го игра првиот меч од оваа година. Секогаш ...

Повеќе »

Филип Кузмановски меѓу најдобрите млади ракометари на ЕП во Хрватска!

Синоќа, со среќен крај за Шпанија, заврши Европското ракометно првенство кое се одржа во Хрватска. „Црвената-фурија“ носена од фантастичниот Арпад Штербик во второто полувреме го скрши отпорот на младите Швеѓани и за првпат во својата историја се закити со златниот медал од еден континентален собир. Првенството, кое се играше во ...

Повеќе »

Најбогатиот фудбалер на светот игра во резервниот состав на Лестер!

Дали знаете кој е најбогатиот фудбалер на светот? Не ниту Кристијано Роналдо, ниту Лионел Меси… Станува збор за Фаик Болкија, 19-годишниот играч за врска во вториот состав на Лестер, кој нема којзнае каков договор, но затоа е роден под среќна ѕвезда. Болкија е внук на Султанот од Брунеи, Хусанал, кому ...

Повеќе »

Реал го доби дербито во Валенсија

Во дербито од 21-то коло на шпанската Примера фудбалерите на Реал Мадрид славеа кај Валенсија со 4:1 со што им се приближија на водечките екипи на табелата. Во одлучната претстава Реал веќе на полувремето имаше сигурно водство во 2:0, а двата гола ги постигна Кристијано Роналдо, во 16 и 38 ...

Повеќе »

Вардар со фантомски гол загуби од Черноморец

Македонскиот првак Вардар загуби од Черноморец со 0-1 на денешниот пријателски натпревар на подготовките во Анталија. Противникот го постигна голот на фантомски начин, со многу контроверзи дали топката воопшто ја помина гол – линијата. Сепак, по многу натегање, нервоза и со противничките фудбалери и со судиите, погодокот беше признат, а ...

Повеќе »

Гибралтар првпат ќе заигра дома на мечот со Македонија?

Македонската фудбалска репрезентација првиот натпревар во Лигата на нациите (ЛН), група 4, лига Д, треба да го одигра на 6 септември на гости против Гибралтар. Три дена подоцна, на 9 септември, на првиот домашен натпревар Македонија ја пречекува Ерменија. Потоа, на 13 октомври, во Македонија го пречекува Лихтенштајн, а три ...

Повеќе »

Мурињо го продолжи договорот со Јунајтед

Од раководството на „Црвените Ѓаволи“ потврдија дека 54-годишниот Португалец го продолжил договорот со клубот. Со новиот договор, Жозе Мурињо ќе остане на „Олд Трафорд“ најмалку до 2020-та година, а потпретседателот на клубот, Ед Вудвард ја потврди оваа информација за официјалната интернет страница на клубот. „Пресреќен сум што Жозе се согласи ...

Повеќе »

Реал Мадрид на лето ќе ја потроши најголемата сума во историјата, но на кого!?

Немаат проблем со ФФП, минатото лето клубот беше во плус од околу 170 милиони. Доколку го пресметаме она што го имаат на располагање за трошење, плус продажбите кои се спремни да ги направат доаѓаме до неверојатна сума. Реал Мадрид ќе прави револуцација, барем така тврди „Марка“ која неофицијално важи за ...

Повеќе »