Средба на балкански лидери со Ердоган – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Средба на балкански лидери со Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Истанбул ќе биде домаќин на шефот на српската држава Александар Вучиќ и членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ.

Потврди портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин изјави дека средбата на тројцата лидери е во рамки на напорите на Турција за зголемување на инвестициите на Западниот Балкан и за подобрување на билатералните односи со земјите од регионт, кои, како што рече, се и онака добри.

Тој потсети дека Турција и Србија имаат потпишано над 20 договри за соработка и дека средбата ќе биде можност да се разговара и за изградба на автопатот Сараево-Белград.

Калин истакна дека трајниот мир и стабилноста на Балканот имаат големо значење и дека Турција „не сака да гледа какви било етнички тензии“.

Според него, турската Влада е во постојан контакт со државниците на сите земји во регионот, со цел да помогне во зачувувањето на мирот и стабилноста.

Преземено од: Локално

Би те интересирало и

Бутарис излезе од болница

Како што јави дописничката на МИА од Атина, физичкиот напад врз солунскиот градоначалник го осудија ...

Ѓукановиќ ја презеде функцијата претседател на Црна Гора

Мило Ѓукановиќ денеска во Цетиње положи заклетва и официјално ја презеде функцијата претседател на Црна ...