Средношколска карневалска група го претставуваше Струмичкиот карневал во Риека – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Средношколска карневалска група го претставуваше Струмичкиот карневал во Риека

Карневалската група на Средното општинско училиште „Никола Карев“ од Струмица учествуваше на карневалот што се одржа во Риека, Хрватска.

Струмичките карневалисти пред многубројната публика во Риека се претставија со една од своите маски со која учествуваа на домашниот карневал.

За претстојното издание на Интернационалниот Струмички карневал, кој почнува за два дена и за главната карневалска вечер, која се одржува в сабота, учениците и професорите од „Никола Карев“ подготвуваат масовна маска со над 50 учесници.

Во последите неколку години маските на оваа карневелска група постојано освојуваат награди на Струмичкиот карневал.

Би те интересирало и

Месец на бугарски филм

Манифестацијата „Месец на бугарски филм“, која почна во Кинотеката на Македонија на 1 февруари, ќе ...

Со хит комедијата ,,Од кол на кол“ прилепскиот театар денес слави 68 години од формирањето

Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ вечерва со изведбата на веќе култната претстава „Од кол на ...