Столтенберг: НАТО нема да влегува во војна против Исламска држава – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Столтенберг: НАТО нема да влегува во војна против Исламска држава

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека државите членки на Алијансата дискутираат дали треба да се придружат на коалицијата која се бори против „Исламска држава“. Тој инсистира дека НАТО не сака да испрати трупи во борбата против исламистите и оти сè уште не е донесена никаква одлука.

 Според „Асошиејтед прес“, се очекува претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на средбата со претседателите на држави и влади членки на Алијансата во Брисел, која ќе се одржи на 25 мај, да се обиде да изврши притисок на НАТО, со цел Алијансата да направи нешто повеќе во врска со борбата против екстремистите во Сирија, Ирак и Авганистан.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...