Странците ги издвоија десетте најубави македонски јадења – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Странците ги издвоија десетте најубави македонски јадења

Македонското тавче-гравче, ајварот и мусаката, како и неколку други традиционални македонски јадења, се промовирани на странски веб-сајт за кујна, мода, убавина и здравје.

Веб-сајтот topinspired.com објави 10 фотографии од највкусните македонски специјалитети, кои полека стануваат познати низ целиот свет.

Македонската кујна речиси секогаш е омилена кај странците, кои токму нашите традиционални јадења ги маѓепсуваат и ги тераат повторно да се вратат тука.

Еве кои се најубавите македонски специјалитети според веб-сајтот.

1.Тавче ориз со батаци

2. Македонска салата

3. Ајвар

4. Пастрамајлија

5. Пастрмка

6.Мусака

7.Сарма

8.Зелник

9.Тавче гравче

10.Турли- тава

Извор: Скопје Инфо

Би те интересирало и

Објавена уште една снимка со бркање НЛО, Пентагон молчи

Објавена е нова снимка што од неодамна веќе не се вбројува во „класифицирани тајни документи“, ...

Критична маса #70: „Имаш сериозна врска?“

Што претставува за тебе точакот? Можеби за некои е заменливо парче метал и две гуми. ...