Студенти подготвуваат универзитетски штрајк во Каталонија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Студенти подготвуваат универзитетски штрајк во Каталонија

Каталонските студенти повикаа в четврток да се организира универзитетски штрајк, со кој се надеваат дека ќе извршат притисок врз регионалните власти да објават независност на Каталонија.

Движењето „Универзитети за Републиката“ организираше неколку штрајкови и протести во текот на изминатиот месец, откакто регионалната Влада на Каталонија и шпанските централни власти се конфронтираа поради референдумот за независност, кого шпанскиот Уставен суд го прогласи за незаконски.

„Универзитети за Републиката“ соопшти дека штрајкот в четврток  има за цел да ги повика властите во Барселона да прогласат создавање каталонска република и да ги заштитат нејзините институции.

Би те интересирало и

ЗОИ 2018: Канадски олимпиец ја скрши карлицата по тежок пад во ски-крос

Канадскиот скијач, Крис дел Боско се здоби со сериозни повреди и ја скрши карлицата по ...

25 мртви при автобуска несреќа во Перу

Во јужниот дел на перу денеска од патот слета автобус и падна од гребен од ...