Субвенции за овоштарите и лозарите

Оваа недела треба да почне исплатата на предвидените 28 милиони денари субвенции за 544 овоштари.

Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), неделава ќе почне и исплатата на поддршката за лозарството, како и за штетите од невремето во општина Гази Баба.

Според МЗШВ, со оглед на состојбата во која се наоѓаат овоштарите од преспанскиот регион, се прават напори да им се излезе во пресрет на земјоделците и на нивните барања.

Во врска со исплатата на обесштетувањето за ланските пролетни мразеви во преспанскиот регион, Министерството информира дека подготвило Информација која ќе се разгледува на една од следните седници на Владата.

Извор: МИА

Додади коментар

Би те интересирало и

Богов: Политичката криза предизвика поголем економски пад од очекуваниот

Продолжената политичка криза и’ нанесе сериозни штети на македонската економија и тешко дека ќе постигнеме ...

Извршители влегле во Фени, му се заканува ли стечај на кавадаречкиот комбинат за никел

Извршителите тропнале на вратите на кавадаречкиот комбинат за никел Фени Индустри, a како што дознаваме, ...

Close