Судот во Солун ќе им суди за лажните пасоши на Грујевски и Бошковски

Во судот во Солун денеска треба да почне судењето за поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и неговиот заменик, Никола Бошкоски за поседување лажни бугарски пасоши со кои престојувале во Грција. Минатонеделното судење за двајцата обвинети беше одложено поради немање преведувач од грчки на македонски јазик.

Медиумите во Грција објавија дека Грујевски и Бошкоски може да бидат екстрадирани кон крајот на ноември или во првите недели на декември годинава, а дотогаш ќе останат во притвор во Грција.

Двајцата бегалци кои беа недостапни 84 дена за полицијата, се обвинети од специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување, случаи познати под името „Тврдина – Таргет“ и „Тврдина 2“.

 

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

НДМ: Знае ли МВР дека со криење на запленетата дрога во дискотека им прави штета на младите

Народно движење за Македонија преку соопштение испратено до јавноста ги поздрави актуелните акциски контроли на ...

Опожарен угостителски објект во Жеровјане

Опожарен е дел од ноќен клуб лоциран во село Жеровјане. Пожарот избувнал вчера околу 6 ...