Летно освежување со супа од краставица – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Летно освежување со супа од краставица

 

Супата од краставица е одлична за освежување во топлите летни денови. Се подготвува брзо и едноставно, а може да се конзумира во чаша или пак во чинија.

Потребни состојки за четворица:

800 gr краставица

100 ml јогурт

500 ml вода

Зеленчукова коцка за супа

2 чешниња лук

2 лажици исечкан млад лук, а може и власец

1 лажичка исечкани листови од коријандер или магдонос

 

Начин на подготовка :

Во вода која врие ставете ја зеленчуковата коцка и оставете да врие 5 минути. Во апарат за сечкање ставете ја на крупно исечената краставица заедно со јогуртот, половина од количинатата во која ставивте коцка и истолчен лук. Мешајте додека не добиете едолична и густа смеса. Потоа додадете го остатокот од течноста и наросете со исечканиот лук и коријандерот, а потоа оставете да се излади. Може да ја послужите на собна температура или пак изладена.

Би те интересирало и

Секојдневни навики кои додаваат килограми

Ако избегнувате брза храна, слатки и редовно вежбате, но никако да симнете неколку проблематични килограми, ...

По 35 години забрана, ќе има кино проекции во Саудиска Арабија

По 35 години забрана на кината, во Саудиска Арабија започнаа проекции на анимирани филмови. Првите постојани кино-сали ...