СЈО го презеде случајот „Сопот“

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) го презеде случајот „Сопот“, на последниот ден од рокот за произнесување, откако го доби предметот од Обвинителството за организиран криминал и корупција, минатата недела. За ваквата одлука, според која специјалната обвинителка Катица Јанева е надлежна за случајот, информирани се и адвокатите.

Случајот „Сопот“ е од 2003 години, кога двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа, откако теренско возило на НАТО нагази на мина. Дванаесет лица од селото беа осудени на затвор, заради тероризам, но од прислушуваните материјали објавени во 2015 година беше утврдено дека не постоеле силни докази за пресудата.

Следното рочиште за „Сопот“ ќе се одржи на 18 септември, во Основниот суд Скопје 1.

 

Извор: Нова Македонија

Додади коментар

Би те интересирало и

Две лица загинаа и 120 се повредени во силен земјотрес во Егејското Море

Две лица загинаа, а најмалку 120 се повредени во силен земјотрес што ги погоди грчките ...

Отворена постапка и определен притвор за разбојникот во аптеките

Основното јавно обвинителство – Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице, ...

Close