Тараври:Заев по стапките на Груевски – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тараври:Заев по стапките на Груевски

Градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари остана без надлежност во образованието.

Тоа значи дека нема да може да разрешува и именува директори на основни училишта, соопшти министерката за образование Рената Дескоска, одговарајќи на пратеничко прашање на Сурија Рашиди од Алијансата за Албанците, на седницата за собраниски прашања.

Според решението на МОН, Таравари идните девет месеци ќе нема право да именува и разрешува директори на основни училишта во Општина Гостивар.

„Решението за одземање на надлежноста на градоначалникот Таравари доаѓа по проверките на Државниот просветен инспекторат, бидејќи градоначалникот разрешувал и именувал директори надвор од законската постапка. Поништени се сите решенија на Таравари за разрешување и именување на директори во училиштата во Гостивар“ образложи Дескоска.

Денес Заев ги зема ингеренциите од општина Гостивар и и’ ги даде на ДУИ, изјави за Канал 77, гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари, коментирајќи ја одлуката на МОН.

„Истото се случи и во 2010 година, меѓутоа тогаш Груевски го направи истото. Каде е разликата меѓу 2010 и 2018 година!? Менталитетот-Кој не мисли како нас треба да се уништи!

Секоја чест, баш општество за сите…-изјави Таравари.

Би те интересирало и

Засилени контроли на јајцата пред Велигден, нова регулатива од 2019-та

Засилени се инспекциските контроли за безбедноста и квалитетот на јајцата пред велигденските празници. Покрај контролите ...

Променливо време со сонце и повремен дожд

За првиот ден од пролетта времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно со ...