„Тврдина 2“ се одложи за 26 септември – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

„Тврдина 2“ се одложи за 26 септември

Судскиот процес за „Тврдина 2“ се одложи за 26 септември. Адвокатите на одбраната Љупчо Шврговски и Миле Петровски побараа повеќе време за подготовка.
На седницата беа присутни сите обвинети и двајца од сведоците.  Во Кривичниот суд денеска се бараше слободна сала за главната расправа за случајот „Тврдина 2“, бидејќи сите беа зафатени.

За случајот „Тврдина 2“, првообвинет е екс-началникот на Петтата управа на УБК, Горан Грујовски и шест службенички од УБК. На минатото рочиште обвинетите се изјаснија дека не се чувствуваат виновни. Грујовски пред судијката Лидија Петровска рече дека со „индигнација го одбива обвинението“.

Обвинетите во случајот „Тврдина 2“ се товарат за фалсификување службена исправа и за уништување службена документација поврзано со незаконското прислушување. Документацијата е поврзана со двата система од нелегалното прислушување, кои соред СЈО, биле уништени во текот на 2014 година.

СЈО во четвртокот поднесе и ново обвинение за случајот „Тврдина“, спојувајќи ги истрагите „Таргет“ и „Тврдина“.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Сообраќајот затворен од Пршовце до Јегуновце, а по една коловозна лента од Прилеп до Прилепско Езеро

Поради изведување градежни работи затворен за сообраќај денеска и утре ќе биде патниот правец Пршовце-Јегуновце. ...

Времето денеска: Сончево и топло, попладне дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста на места ќе ...