Телефонски разговор на Путин и Ердоган за ситуацијата во Сирија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Телефонски разговор на Путин и Ердоган за ситуацијата во Сирија

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган дадоа позитивна оценка за соработката во рамките на Астанскиот процес за решавање на сирискиот конфликт.

Прес службата на Кремљ соопшти дека двајцата претседатели телефонски разговарале при што размениле мислења за соработката во создавањето зони за деескалација во Сирија. Тие разговарале и за перспективите за седма средба во казахстанскиот главен град Астана на крајот на октомври, како и за координација на напорите за решавање на конфликтот во Сирија.

Путин и Ердоган изразиле задоволство од развојот на турско-руската соработка во разни области, вклучително и во трговско-економската сфера.

Би те интересирало и

ЗОИ 2018: Канадски олимпиец ја скрши карлицата по тежок пад во ски-крос

Канадскиот скијач, Крис дел Боско се здоби со сериозни повреди и ја скрши карлицата по ...

25 мртви при автобуска несреќа во Перу

Во јужниот дел на перу денеска од патот слета автобус и падна од гребен од ...