Темс го напушти МЗТ

Американецот Ксавиер Темс и кошаркарскиот шампион на Македонија МЗТ Скопје Аеродром спогодбено ја раскинаа соработката.

Темс имаше уште една година од договорот кој го потпиша минатата сезона, но желбата на Американецот била да го напушти тимот.

Откако Управата на МЗТ не успеала да го убеди Темс да остане во Скопје, Американецот ја уплатил цената на обесштетувањето на сметката на клубот и стана слободен играч.

Темс кариерата ќе ја продолжи во Израел во екипата на Бнеи Херцлиа.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Хуманитарно кошаркарско дерби за собирање средства за лекување на Стеван Гешовски

Средствата од кошаркарското дерби меѓу клубовите МЗТ Скопје Аеродром и КК Работнички што ќе се ...

МКФ домаќин на ЕП во младинска категорија

Македонската кошаркарска федерација и в година ќе биде организатор на едно младинско првенство – потврди ...