Тензии меѓу Грција и Шпанија поради Каталонија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тензии меѓу Грција и Шпанија поради Каталонија

Грција го повика шпанскиот амбасадор во Атина да ја повлече изјавата која ја дал за весникот „Елефтерос Типос“, каде наведува дека Атина не го поддржува единството на Шпанија, што предизвика тензии во односите меѓу двете партнерски земји-членки на ЕУ во врска со каталонското прогласување независност.

грчкиот премиер Алексис Ципрас

Шпанскиот амбасадор во Грција, Енрике Вигера истакна за весникот „Елефтерос Типос“ дека добил јасни уверувања за поддршка на шпанското единство од страна на грчката конзервативна опозиција и претседателот Прокопис Павлопулос, но тоа не може да се каже и за левичарската Влада на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Грчката влада соопшти дека целосно го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на Шпанија, како и која било иницијатива со цел обновување на демократскиот дијалог во рамки на шпанскиот Устав.

Преземено од: Слободна Европа

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...