Тешко повреден пешак, 14 сообраќајки вчера во Скопје – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тешко повреден пешак, 14 сообраќајки вчера во Скопје

Пешак е потешко повреден, а 16 лица се полесно повредени во 12 од 14 сообраќајки во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во две сообраќајки е причинета материјална штета.

Фото: Архива

Како што информира МВР, во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци, меѓу кои четворица возачи кои возеле под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, двајца не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, двајца поминале на црвено светло на семафор, пет возачи сториле прекршоци по разни основи, како и 19 возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано. Затекнати биле 57 непрописно паркирани возила.

Со помош на специјалното возило пајак, отстранети биле 64 возила.

Би те интересирало и

Во куќа пронајден мртов штипјанец

Во куќа на улица ,,Сутјеска“ пронајден е мртов штипјанец. Првичните сознанија говорат за убиство. Според ...

Тројца скопјани искасани од кучиња во Центар

Тројца скопјани пријавиле дека биле искасани од кучиња скитници на различни локации во Центар, поточно ...