Тони Блер ги повика Британците „да се кренат“ против Brexit

Поранешниот британски премиер Тони Блер ќе ја објави својата „мисија“ да ги убеди Британците да се кренат и да го сменат своето мислење за Brexit, јави BBC.

Поранешниот премиер, во својот говор подоцна ќе каже, дека луѓето гласаа на референдум, без да ги знаат вистинските услови за напуштање на Европската унија или Brexit.

Тој вели дека сака да “изгради поддршка за изнаоѓање излез од сегашното брзање преку работ на карпата”.

Но, поранешниот министер во кабинетот Иан Данкан Смит изјави дека коментарите на Блер се арогантни и крајно недемократски.

Даунинг стрит соопшти дека се „апсолутно посветени“ да го истераат Brexit-от до крај.

Премиерката Тереза Меј има намера да ги активира формалните преговори за напуштање на ЕУ до крајот на март – потег кој доби поддршка од пратениците во Долниот дом минатата недела.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Северна Кореа: На тотална војна со САД ќе одговориме со нуклеарна војна

Мисијата на Северна Кореа при Обединетите нации (ОН), соопшти дека властите во Пјонгјанг на „тотална ...

Сирија: Експлозија кај аеродромот, Израел ги гаѓал складиштата?

Голема експлозија се случила во близина на меѓународниот аеродром во Дамаск, соопшти Сириската опсерваторија за ...

Close
Advertisment ad adsense adlogger