Трамп главна тема на германските карневали – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Трамп главна тема на германските карневали

Американскиот претседател, Доналд Трамп е една од главните теми во сезоната на карневалите, што се одржуваат во западна и јужна Германија. Американскиот претседател во сите модели на маски со неговиот лик е опишан во негативна конотација – пренесува агенцијата МИА.

Во Дизелдорф, Трамп е прикажан заедно со екстремно десничарската кандидатка за француски претседател Марин Ле Пен, холандскиот националист Герт Вилдрес и Адолф Хитлер, со порака „Русото е ново кафено“.

На друга маска, Трамп е прикажан како ја силува „Статуата на слободата“, а на трета е прикажана изменета насловната страница на магазинот „Шпигел“ на на која наместо Трамп, Статуата на слободата ми ја сече главата на американскиот претседател.

Предходно поради користење на нивни маски на германските карневали реагираа полскиот политичар Лех Качински и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...