Трамп потпиша указ за создавање на комисија за проверка на изборни измами – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Трамп потпиша указ за создавање на комисија за проверка на изборни измами

Претседателот на САД, Доналд Трамп потпиша указ за создавање комисија што ќе ги проучува тврдењата за измама на претседателските избори од 2016 година – јави ДПА. Комисијата ќе предводи потпретседателот на САД, Мајк Пенс и од државниот секретар на државата Канзас, Крис Коубаш.

Тие ќе ги проверат тврдењата за незаконско гласање, за изборни измами или прекршоци при регистрација на гласачите во одредени држави, за време на минатогодишните претседателски избори во САД.

Трамп изјави, без да приложи докази за неговите тврдења, дека меѓу три и пет милиони лица гласале незаконски на изборите со неговата ривалка од Демократската партија на САД Хилари Клинтон. На 27 ноември Трамп напиша на неговиот Твитер налог дека тој ќе ги добиел гласовите од народот, доколку се извадат милионите лица, кои гласале нелегално.

Во комисијата ќе има и републиканци и демократи.

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...