Трамп прогласи нарко криза во САД – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Трамп прогласи нарко криза во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи национална криза во јавното здравство за да се соочи земјата со зголемената зависност од опијати, поради која секој ден минатата година умираа по 175 лица.

Трамп порача дека Америка “не смее да дозволи ова да продолжи”.

“Ние можеме да бидеме генерацијата што ќе ја прекине кризата со опиум, можеме да го сториме тоа”, изјави Трамп во Белата куќа, според “Гласот на Америка”.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...