Трамп со најголем број „следачи“ на Твитер – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Трамп со најголем број „следачи“ на Твитер

Американскиот претседател, Доналд Трамп е најпопуларниот светски лидер на Твитер, надминувајќи го по бројот на „следачи“ дури и папата Франциско, покажуваат податоците на њујоршката компанија за односи со јавност, „Барсон-Марстелер”.

Со речиси 40 милиони следбеници, Трамп изминатиот викенд изби на врвот на листата од околу 890 светски лидери, додека поглаварот на Римокатоличката црква, му е „веднаш зад петици“.

Шефот на дигиталната служба ЕМЕА (подружница на „Барсон-Мастелер”), Матијас Лифкенс е основач на интернет страницата „Twitplomacy“, каде се следат и анализираат дигиталните политички активности. Тој  таму, меѓу другото, истакнува и дека многу од тие профили се неактивни, или пак, тнр. „ботови” (лажни профили).

Трамп често ги објавува владините политики, но и ги истакнува своите, понекогаш и тоа како контроверзни ставови, токму на Твитер.

Би те интересирало и

Наесто Пуџдемон, за малку полицијата ќе уапсела комичар

Шпанската полиција којашто е во потрага по Карлес Пуџдемон, за малку ќе уапсеше негов двојник ...

Во САД закажани три смртни казни во еден ден

Во три сојузни американски држави Алабама, Тексас и Флорида во ист ден се закажани извршувања ...